Wikipedia,Tacizcilere Yönelik Yeni Kurallar Koyuyor

2,5 yıldır ülkemizde kapalı olan Wikipedia, 15 Ocak 2019 saat 22.45 sularında tekrar kullanıma girdi. Kullanamadığımız dönemde Özgür Ansiklopedi Wikipedia’ya yeni özellikler geldi. Aynı zamanda uzak kaldığımız süre boyunca diğer ülkeler bizden çok daha fazla makale girmiş oldular. Bu yüzden dünya sıralamasında 30. Sıraya düştük.   

2017 yılından bu yana ülkemizde erişimi engellenmiş olan Wikipedia 15 Ocak 2019 saat 22.45 sularında tekrardan hizmete girdi. Kullanamadığımız dönemde Wikipedia’ya yeni birçok özellik geldi. Wikipedia’nın yeni özellikleri başında ‘’Karanlık Mod’’ geliyor. iPhone ve iPad kullanıcıları son dönemde gelen güncelleme ile Wikipedia Karanlık Mod’u kullanabiliyorlar. Bu şekilde hem gece okumaları yaparken gözlerimiz daha az yoruluyor hem de pil tasarrufu yapmış oluyoruz. İsterseniz Google Chrome internet tarayıcınız için, Chrome web mağazasından edinebileceğiniz ücretsiz gece kodu sayesinde bilgisayarlarınızda da rahatlıkla kullanabileceksiniz.  

wikipedia karanlık mod ile ilgili görsel sonucu

Gelen özelliklerden biri de Ön İzleme özelliği. Aktif olarak Wikipedia kullanıcıların bileceği gibi makale içerisinde bazı kelime ya da kelime grupları mavi renkte ve altı çizili olurlar. Bu mavi kelime ya da kelime grupları bize o kelime için daha detaylı bir makaleye yönlendirirler. Artık o mavi kelimelerin üzerine mouse imleçimizi getirmemiz yeterli. Bu şekilde açılacak bir pop-up’da o kelime için hazırlanmış makalenin kısa bir özetini görüş oluyoruz. Ve ilgimiz çekerse o zaman tıklayıp o makaleye gidiyoruz. Bu sayede okumak istediğimiz ana makaleden çok uzaklaşmadan küçük bilgileri edinmeye devam etmiş oluyoruz.  

Wikipedia’da hangi ülke kaç makale girdi? 

Ülkemizde yasaklı olduğu dönemde Wikipedia’ya ulaşım sağlayamadığımız gibi aynı zamanda diğer ülkelere göre daha az makale girebildik. Aralık ayı verilerine göre Türkiye’de Wikipedia’nın kayıtlı kullanıcı sayısı 1 milyon 50 bin 128 kullanıcı bulunuyor bu da bizi dünya sıralamasında kullanıcı sayısı özelinde 12. ülke yapıyor. Her ne kadar ülkemizde ulaşımı engellenmiş bir sitede olsa da Wikipedia’yı ve bilgiyi ne kadar sevdiğimiz buradan anlaşılıyor.  

Wikipedia’da Türkçe kaç makale var?

Ama makale sayıları için aynı şeyi söyleyemeyiz. Yasaklı olduğu dönemde makale yazımının oldukça yavaşladığı son 2.5 yıl sonrası, açıklanan Aralık verilerine göre Wikipedia’da Türkçe makale sayısı 336 bin 380 olurken, 1 milyon 678 bin 387 sayfa bulunuyor. Bu sayılarda bizi sayfa sayısı olarak dünyada 24. sıraya, makale sayısı olarak ise dünyada 30. sıraya yerleştiriyor. 

2017 yılından 2019 yılına kadar dünyada makale sayısı toplam 12 milyondan fazla arttı. Ama ülkemiz özelinde 2017 yılından bu yana çok değişiklik olmadı.  

Wikipedia’da en çok makalenin olduğu dil ve kullanıcı sayısı ise İngilizce Wikipedia’da. 6 milyondan fazla makaleye ve 38 milyondan fazla üyeye sahip.  Wikipedia’nın toplam makale sayısı 51 milyon 542 bin 75 . Wikipedia’nın üye sayısı ise 85 milyon 634 bin 144 kişi.  

Wikipedia 2 yılın ardından bugün açıldı