Çin merkezli ekran üreticisi BOE, yeni katlanabilir ekranlı bir akıllı telefon gösterdi. Görmeye alışık olduğumuz katlanabilir telefonlardan daha farklı olan bu cihaz hem içe hem de dışa doğru katlanabiliyor. 

Akıllı telefon sektörü teknolojinin gelişmesiyle birlikte her geçen gün daha farklı tasarımlara ev sahipliği yapıyor. Son birkaç yıldır süregelen katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar da bu alanda öncü tasarımlardan biri olarak anılıyor. Araştırma şirket IDC, sadece Çin’de 2023 yılına kadar katlanabilir ekran sevkiyatlarının 1 milyonu aşacağını belirtmişti. Bu bağlamda Samsung ve Huawei’nin ardından Apple da dahil olmak üzere pek çok üreticinin katlanabilir ekranlı akıllı telefon üzerinde çalıştığı biliniyor. Şimdi ortaya çıkan yeni bir haber ise katlanabilir akıllı telefonlarda en fazla şikayet edilen menteşe tasarımda önemli bir gelişmeyi ortaya koyuyor. 

Akıllı telefon üreticilerine ekran tedarik eden Çin merkezli şirket BOE’nin geliştirdiği yeni ekranı diğer katlanabilir ekranlı telefonlardan ayıran en önemli fark; cihazın hem içe hem de dışa katlanabiliyor olması. Şu an için prototipi tanıtılan cihaz bu farklı tasarımıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Ancak halihazırda Samsung ve Huawei’nin bile tüketicilerden aldığı en önemli geri dönüşlerden biri ise karşımıza menteşe tasarımı olarak çıkıyor. Bu bağlamda ekranın nasıl bir dayanıklılık sunduğu şimdiden merak edilmeye başlandı. 

BOE katlanabilir ekranlı telefonu 200 bin kez katladı

Şirket ise, cihazın dayanıklılığını vurgulamak amacıyla telefonun 200 bin katlamayı garanti ettiğini belirtiyor. İki yönlü menteşe tasarımı halihazırda hibrit dizüstü bilgisayarlarda görülse de 360 derece katlanabilir ekran teknolojisini telefonlara entegre etmek için bazı değişiklikler gerekiyordu.

Kullanıcılara hem içe hem de dışa katlama imkanı sunan BOE’nin prototipini gösterdiği yeni akıllı telefonun geliştirilme aşamasında, katlama yönlerini değiştirirken malzemelere binen yükü azaltmak için çok katmanlı bir yapının kullanıldığı aktarılıyor. 

Katlanabilir ekranlı akıllı telefon tasarımları daha da gelişmeye devam edecek gibi duruyor. Bakalım ilerleyen dönemlerde ne gibi tasarımsal değişiklikler göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Huawei, ‘Mate X2’ Katlanabilir Akıllı Telefon Modelini Çin’de Satışa Sundu! 

Apple, İki Ayrı Katlanabilir Ekranlı ‘iPhone’ Modeli Test Ediyor! 

Samsung, “Unpacked 2” Etkinliğinde ‘Galaxy Z Fold 2’ Katlanabilir Akıllı Telefonu Tüm Özellikleri ile Tanıttı 

Gelecekten Gelen 30 Bin Liralık Katlanabilir Telefon: Huawei Mate Xs:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz