Okuma Süresi
1 dakika

Artık kendi ChatGPT’nizi oluşturabilir ve yalnızca sesli konuşarak GPT 3.5 modelinden dilediğiniz cevabı alabilirsiniz.

Son zamanların en popüler ve en çok merak edilen teknoloji konularından birisi olan ChatGPT hakkında OpenAI yeni bir duyuru paylaştı. Yapılan duyuruya göre ChatGPT’nin bugünkü halini oluşturan GPT 3.5 dil modeli API’ı artık herkesin kullanımına sunuldu. Üstelik bu modeli kullanmak o kadar da pahalı olmayacak. İşte detaylar!

“gpt-3.5-turbo” Modeli Herkese Açık

Bilindiği gibi dünyayı sarsan ChatGPT sohbet botu, Kasım 2022 itibariyle herkesin kullanımına açılarak kapasitesi dahilinde birçok sektörde profesyonel işlerde dahi kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte yalnızca belirli firmalar değil bağımsız ve profesyonel geliştiriciler de ChatGPT sohbet botunu kendi alanları için entegre etmeye başlamış durumda. Yalnız bu konuda şöyle bir sıkıntı vardı. Geliştiriciler, bugüne kadar ChatGPT sohbet botunun en yüksek performans ve kabiliyetine sahip haline erişemiyordu. OpenAI tarafından sadece “text-davinci-003” modeli olan bir önceki nesil dil modeli için erişim sunuyordu. Ama artık mart ayı itibariyle bu durumda önemli bir değişikliğe gidilme kararı alındı. Buna göre artık geliştiriciler, “gpt-3.5-turbo” modelini kullanarak daha gelişmiş dil modeline ve botun daha gelişmiş yeteneklerine de erişim sağlayabilecekler.

Whisper ve ChatGPT İkilisi

OpenAI, ChatGPT 3.5’i besleyen dil modelinin yani “gpt-3.5-turbo” modelini herkese açmasının yanı sıra başka bir iyi haber daha var. Modeli kullanmak için çok da büyük maliyetler söz konusu değil. Bu modeli kullanarak geliştiriciler daha gelişmiş bir dile ve kabiliyete erişim sağlarken bir servet ödemek zorunda kalmayacaklar. Diğer yandan ChatGPT’nin yanı sıra OpenAI, sesli bir şekilde okunan İngilizce kelimeleri yüksek doğrulukta metne çevirebilen Whisper’ın da API’ını yayınladı. Peki bu ne işimize yarayacak diye soruyor olabilirsiniz. Bu konuda hemen şunu söyleyelim ki, GPT 3.5 modeli ve Whisper’ın birlikte kullanımı aslında zaten büyük isimler tarafından kullanılabiliyordu. Örneğin Snapchat GPT-3.5 API’ı ‘My AI’ adlı sohbet robotunda, Whisper ise Speak tarafında kullanmaya başlamış ve İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran bir uygulama sunmuştu. Whisper’ın ve GPT 3.5’in birlikte kullanımı ise kullanıcılar açısından büyük potansiyeller barındırıyor. Böylelikle kullanıcılar, yalnızca sesli bir şekilde konuşarak GPT 3.5 modelinden isteklerine cevap alabilecekler.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz