Dünya nüfusu yükselirken evsizlik oranları da giderek daha da fazla oranda artış gösteriyor. Bazı ülkeler bu probleme daha yapıcı çözümler sunsalar da özellikle oldukça fazla oranda ziyaret edilen bazı ülkelerin, kendi şehir merkezlerinde evsizlik düşmanı düzenlemeler yapıyor olduğu da biliniyor. “Chad Loder” isimli bir Twitter kullanıcısı, konuyla ilgili olarak kendi hesabından oluşturduğu bir tweet dizisinde evsizlik karşıtı şehir düzenlemelerini bir araya getirdi.   

Dünya nüfusu yükselmeye devam ederken evsizlik oranları da aynı miktarda artış göstermeyi sürdürüyor. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bu sorunu daha yüksek oranda deneyimliyor olsalar da gelişmiş ülkelerin ve bu ülkelerin gelişime ön ayak olan sektörlere ev sahipliği yapan şehir merkezlerinin de aynı sorunu yaşıyor oldukları biliniyor. 2017 yılında ABD‘deki Yale Üniversitesi tarafından yayınlanan bir yazı, dünyada 150 milyondan fazla evsiz olduğuna ve bu oranın dünya nüfusunun yüzde 2’sine karşılık geldiğine işaret ediyor. Tüm uluslararası anlaşma ve bildirilerin barınmayı temel bir insani hak olarak gördüğünü belirten çalışma, özellikle zengin ülkelerde evsizlik sorununun devam etmesini yoksulluğun görmezden gelinmesine ve siyasi irade eksikliğine bağlıyor ve evsizliğin, modern kentsel yaşam için kabul edilmiş bir özellik olmaya devam edeceğini de not ediyor.  

Bazı ülkeler, bu probleme daha yapıcı çözümler sunuyor ve evsizlik oranını olabildiğince azaltmaya çalışıyorken bazı ülkeler de sıklıkla ziyaret edilen şehir merkezlerinde konuyla ilgili nispeten daha agresif politikalar izliyor. Kısa bir süre önce konuyla ilgili bir paylaşım yapan Twitter kullanıcısı “Chad Loder” ise oluşturduğu bir tweet dizisinde kendisine ulaştırılan görselleri derleyerek bu tip agresif politikalar izleyen ve evsizlik düşmanı düzenlemeler getiren şehirleri bir araya topladı. 

Loder tarafından yapılan paylaşım, oldukça fazla oranda beğeni toplarken hayatının bir döneminde evsiz olarak yaşamış olan bazı kullanıcılar, tweet dizisindeki görselleri oldukça sinir bozucu bulduklarını ifade etti ve yaşadıkları sorunları anlatma fırsatı yakaladı. Aynı zamanda takipçiler, kendi bulundukları şehirlerdeki evsizlik karşıtı manzaraları da tweet dizisinin altında Loder’la paylaşmaya devam etti. Loder bazı tweetlerde, görsellerle ilgili açıklamalara da yer verdi. Şehir yöneticilerinin, bu tip düzenlemeleri “sanat çalışması”, “modern tasarım”, “güvenlik sağlama” veya “alan tasarrufu” gibi açıklamalarla gerekçelendirmesi ise dikkat çekti. 

İşte Loder’ın tweet dizisinde yer verdiği evsizlik karşıtı şehir düzenlemelerinden bazı örnekler! 

1.Toronto, Kanada

Resim

Resim

Resim

2.Los Angeles, ABD

Resim

Resim

3.Tokyo, Japonya

ResimResim

4.Londra, İngiltere

ResimResim

Resim

Resim

6.San Francisco, ABD

ResimResim

7.Florida, ABD

Resim

8.Montreal, Kanada

Resim

9.Paris, Fransa

Resim

Resim

10.Volgodonsk, Rusya

Resim

11.Calgary, Kanada

ResimResim

12.Seattle, ABD

ResimResim

13.Buenos Aires, Arjantin

ResimResim

14.Madrid, İspanya

Resim

15. Roma, İtalya

Resim

16.Ankara, Türkiye

Resim

17.Sao Paulo, Brezilya

Resim

Resim

18.Philadelphia, ABD

Resim

19.Akra, Gana

Resim

Resim

20.New York, ABD

Resim

Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen Şehirleri Listesi Belli Oldu: İstanbul ve Antalya Listede

İstanbul’da QR kodla toplu taşımaya binme dönemi başlıyor

Son 10 yılın Google’da en çok aratılanları