Cuma, Temmuz 30, 2021
Ana SayfaHaberÇin, Bilinmeyen Zatürre İsmiyle Anılan ve Koronavirüsten Tehlikeli Olan Yeni Bir Hastalığın...

Çin, Bilinmeyen Zatürre İsmiyle Anılan ve Koronavirüsten Tehlikeli Olan Yeni Bir Hastalığın Yayılmaya Başladığını Duyurdu

Tüm dünya koronavirüs pandemisiyle mücadele verirken Çin’den korkutan yeni bir haber daha geldi. Çin, yeni gizemli bir hastalığın ortaya çıktığını ve koronavirüsten daha tehlikeli olduğunu dile getirdi.  Bilinmeyen zatürre olarak adlandırılan yeni hastalığın sebebi ise henüz bilinmiyor.

2020 yılı, neredeyse tüm dünyada hem ekonomik hem de toplumsal anlamda oldukça zorlu başladı. Ülkeler arasında yaşanan çatışmalar, ekonomik krizler ve koronavirüs pandemisinin yaşandığı bu yıl, edinilen bilgilere göre daha da korkutucu bir hal alabilir. 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs pandemisi hala yüksek risk seviyelerinde seyrederken Çin’den korkutucu yeni bir haber geldi.

Bilinmeyen zatürre Kazakistan’da yayılıyor

Çin’in Kazakistan Büyükelçiliği, gizemli bir hastalığın ülke genelinde yayılmaya başladığını ve söz konusu hastalığın henüz tanımlanamadığını açıkladı. Şu an için bilinmeyen zatürre ismiyle anılan hastalık için Büyükelçilik, son derece dikkatli olunması gerektiğini dile getirdi. Açıklanan bilgilere göre bilinmeyen zatürre isimli hastalığın koronavirüsten çok daha fazla tehlikeli olduğu söyleniyor. Ülke genelinde yayılmaya başladığı bilinen hastalık için uzmanlar ve hükümet vatandaşları ciddi bir şekilde uyardı. Şu an için hastalığın detayları bilinmezken, bilim insanlarının hız kesmeden çalışmalara başladığı biliniyor.

Haziran’da zatürreden hayatını kaybedenlerin sayısı bu yıl içinde hayatını kaybedenlerin sayının 3’te 1’i

 

Kazakistan’ın yerel medyasında bulunan haberlere göre; ülkenin bazı bölgelerinde bilinmeyen zatürre vakalarının çok fazla olduğu bilgisi yer alıyor. Uzmanların ilk belirlemelerine göre 3 farklı yerde 500 zatürre vakasının görüldüğü ve söz konusu vakalardan 30 kadarının hayati tehlikesinin bulunduğu bilgisi de edinildi. Kazakistan’dan yapılan açıklamaya göre, söz konusu hastalıkların bilinen zatürreden bir farkı yok. Ancak Çin Büyükelçiliği ise, bilinmeyen zatürre ismiyle anılan hastalığa karşı son derece dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi. Çin Büyükelçiliği, Haziran ayında yaşanan zatürre kaynaklı ölümlerin 2020’nin başından beri yaşanan zatürre kaynaklı ölümlerin 3’te 1’ini oluşturduğunu ve bu durumun son derece tehlikeli olduğunu belirtti. 

Zatürre nedir?

Zatürre, olarak adlandırılan hastalık tıp dilinde pnömoni olarak adlandırılan akciğer iltihaplanması olarak biliniyor. Bakteri, mikrop ve virüslerin sebep olduğu bu hastalık kişinin nefes almasını zorlaştırıyor ve bazı hastalar zatürre sebebiyle hayatını kaybediyor. Normalde, hastanın kendi boğaz, ağız ve sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere inmesiyle oluşuyor. Ancak zatürre, hasta bir bireyden sağlıklı bir bireye doğrudan geçerek bulaşabiliyor. Kazakistan’dan da yayılmaya başlayan bilinmeyen zatürrenin de bu sebepten ötürü oldukça riskli olduğu söyleniyor. 

Koronavirüsün ilk çıktığı dönemlerde hastalık hakkında pek çok şey söylenmişti. Bunların başında yeni tip koronavirüsün zatürre olabildiği bilgisi yer alıyordu. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar ve sonuçlar bu durumun böyle olmadığını ortaya koydu. Bu sebepten ötürü Kazakistan’da ortaya çıkan ve yayılmaya başlayan bilinmeyen zatürrenin başka bir virüs olduğu iddialarını yükseltiyor. Öte yandan bazı kesimler ise, bilinmeyen zatürrenin koronavirüsün mutasyona uğramış bir hali olduğunu dile getiriyorlar.

İlginizi Çekebilir:

Uzmanlar Yanıt Verdi: “Sivrisinekten Koronavirüs Bulaşır Mı?”

NASA, Koronavirüs Etkilerini İncelemek İçin Japonya ile Çalışacak

Sosyal Medya Yasakları / Apple Zamları / Müzik Platformları Arasında Rekabet – PAZAR SOHBETİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR