Birkaç yıl önce Snapchat’in hayatta kalıp kalamayacağına dair ciddi sorular vardı. Geçen dönemlerde kullanıcı büyümesini yavaşlatan ve reklamverenlerin kafasını karıştıran tasarımı şirketin hisse senedi fiyatını 5 dolar civarına düşürmüştü. Ancak Snapchat hala oyunda olduğunu, günlük 293 milyon kullanıcıya ulaşarak yeniden gösterdi. 

Snapchat, halka açıldığı 2017 yılından bu yana daha hızlı büyüyor. Kamera tabanlı mesajlaşma uygulaması, ikinci çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 23 artışla 13 milyon günlük kullanıcı eklediğini açıkladı. Bu, dört yıl önce 173 milyon olan Snapchat ‘i dünya çapında günlük 293 milyon kişinin kullandığı anlamına geliyor. (Twitter, ikinci çeyrekte 206 milyon günlük kullanıcı bildirdi.) Snap’in geliri de yüzde 116 artarak 982 milyon dolara çıktı ve onu Twitter’dan ve Facebook’tan daha hızlı büyüyen bir şirket haline getirdi. 

Yeni rakamlar, teknolojideki en etkileyici geri dönüş hikayelerinden birini ortaya koyuyor. Ayrıca, insanlar giderek daha fazla çevrimiçi zaman harcadıkça, teknoloji şirketlerinin pandemi boyunca nasıl büyüdüğünü de gösteriyor. Snap CEO’su Evan Spiegel, “Snapchat arkadaşlarla birlikte kullanılmak üzere tasarlandığından, pandemi kilitlenmeleri sona erdiğinde uygulamanın kullanıcı tabanının gerçekten daha hızlı büyümesini beklediğini” söyledi.

Snap’in ikinci çeyrekteki kullanıcı büyümesinin çoğu, reklamverenlerin insanlara ulaşmak için daha fazla ödeme yaptığı Kuzey Amerika ve Avrupa’daki ana pazarlarının dışından geldi. Bu, Snap’in yeni kullanıcılarından etkin bir şekilde para kazanmak için çok çalışması gerektiği anlamına da geliyor. Bu çeyreğin sonuçları, Apple’ın iOS 14’te veri izlemede yaptığı değişikliklerin gecikmeli olarak sunulmasından da yararlandı; Apple üçüncü taraf geliştiricilerin farklı uygulamalardaki kullanıcıları izlemek için anında izin istemesine neden olmuştu.

Snap, Facebook’tan daha hızlı büyüyor

Snap ve diğer reklam odaklı işletmeler, bu izlemeyi reklamları ucuza hedeflemek için kullanıyor ve kullanıcıların, komut istemine hayır demesinin, reklamları insanların ilgi alanlarına göre uyarlamayı zorlaştıracağına dair endişeler vardı. Snap’in işletme yetkilisi Jeremi Gorman, yatırımcılara hazırladığı açıklamalarda şunları söyledi: “Sektör genelinde genel olarak rapor edilenden daha yüksek katılım oranları gözlemledik, bunun kısmen topluluğumuzun ürünlerimize olan güveninden kaynaklandığına inanıyoruz ve işimiz.” Bu, Snap’in Apple’ın değişikliklerinde gezinme konusunda bazı benzerlerinden, yani Facebook’tan daha iyi performans gösterebileceğini gösteriyor.

Snap ve Facebook’un ortak noktası, bilgisayar grafiklerini telefon ekranları veya akıllı gözlükler aracılığıyla gerçek dünya üzerine yerleştiren teknoloji olan artırılmış gerçeklik tutkusu. Spiegel, yıllardır Snap’in AR’ye yaptığı yatırımlarını anlatıyor ve daha yakın zamanlarda şirket, herkesin Snapchat kamerasıyla bir ürünü taramasına, sanal olarak deneyimlemesine ve uygulamadan çıkmadan satın almasına izin verebilecek alışveriş özellikleri oluşturmak için hamleler yaptı.

Snap, kısa süre önce AR Spectacles gözlüklerini piyasaya sürdü, ancak bunlar yalnızca belirli AR yaratıcıları için mevcut. Spiegel Perşembe günü yatırımcılara yaptığı açıklamada, “Her gün ortalama 200 milyondan fazla Snapchat kullanıcısı AR ile etkileşime giriyor ve 200.000’den fazla içerik oluşturucu, topluluğumuz için AR Lensleri oluşturmak için Lens Studio’yu kullanıyor” dedi.

İlginizi Çekebilir:

Snapchat, Yasal Problemler Sebebiyle ‘Hız Filtresi’ni Kaldırdı

IKEA Artırılmış Gerçeklik ile Snapchat ’te ‘Kaçış Odası’ Oluşturdu

Sahte WhatsApp, içinde hiçbir şey olmayan uygulama ve işsizler için en saçma uygulamalar:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz