Uzay araştırmaları konusunda en büyük ülkelerden biri olan Çin, uzaya saniyede 10 gigabayt veri aktarabilecek bir uydu fırlattı 

Amerika ve Rusya’dan sonra uzay yarışına girmiş olan Çin Hükümeti yapmış olduğu projeler ile ilerlemeye ve güçlü hamleler yapmaya devam ediyor. Çin’in uzay hedefi ne? Çin, kendi konum belirleme uydu sistemleri, uzaktan algılama uyduları, küresel konumlandırma, gözlem, genişbant iletişim uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası, Ay çalışmaları, Mars ve Jüpiter’i keşif gibi iddialı projeleriyle 2045’te “uzayın lideri” olmayı hedefliyor. 

Çin uzaya saniyede 10 gigabayt veri transfer edecek uydu gönderdi

Bu hedefine doğru ve emin adımlarla giden Çin Hükümeti yeni fırlatmış olduğu iletişim uydusu sayesinde artık saniyede 10 gigabayt veri aktarımı yapabilecek. Çöl, okyanus, uçak, hızlı tren gibi zorlu iletişim koşullarında kolaylık sağlaması istenen yeni uydu, havacılık ve uzay şirketi Galaxy Space tarafından üretildi. Çin’in güneybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden Kuaycou 1A roketiyle gönderildi. Gönderilen uydu, 2 bin kilometre yükseğimizde, alçak yörüngede dolaşacak. 

Çin’in navigasyon sistemi Beidou için çalışmalar tamamlanmak üzere

Kaynak: AA