Çin Hükümeti kendi navigasyon sistemini yapmak için çıktığı yolun sonuna gelmek üzere. Amerika’nın konum belirleme sisteminden (GPS) bağımsız bir sistem kurmayı amaçlayan Çin Hükümeti, Beidou projesinde sonlara geldi. 

Amerika’nın konum belirleme sistemi olan GPS dünya çapında kullanılan bir konum belirleme sistemi. Çin Hükümetinin 35 uydu ile kurmak istediği, uydu tabanlı konum belirleme sistemi Beidou çalışmalarında son iki uydu kaldı. Nikkei Asian Review’ın haberine göre haziran ayında gönderilecek son iki uydu ile Beidou sistemi tamamlanmış olacak.  

Çin, Beidou navigasyon sistemi ile ne amaçlıyor? 

Nikkei Asian Review’ın haberine göre Çin Hükümeti, Beidou uydu tabanlı konum belirleme sistemi ile kendi çıkarlarını korumayı amaçlıyor ve Amerika sistemlerinden bağımsız olmak istiyor. Beidou, sözcüsü Ran Chengqi yaptığı açıklamada, Beidou sisteminin şu an 5 metreye kadar doğruluk sağladığını, 2020 sonuna kadar santimetreye ineceğini söyledi. 

Şirketin yaptığı açıklamada, ilerleyen yıllarda Beidou’nun arama kurtarma çalışmalarında ve cep telefonu teknolojilerini geliştirmek için de kullanacağını açıkladı. Aynı zamanda kullanıcıların  mesajlaşmasını sağlayacak sistemlere de sahip olduğunu söyledi. 

Beidou sistemi, Güneydoğu Asya, Güney Asya, Afrika ve Doğu Avrupa’ya açılması planlanıyor.  

Çin’den tepki çeken internet sansürü