35 yaş altı koleksiyonerlerin yüzde 85’i; blok zinciri, yapay zekâ ve büyük veri gibi teknolojilerin sanat dünyasındaki iş yapış şekillerine yön vereceğine inanıyor

Danışmanlık firması Deloitte’un yayımladığı Art&Finance raporu, son dönemde adını sıkça duyduğumuz yeni nesil teknolojilerin sanat dünyasını da şekillendirmeye başladığını ortaya koydu.

Deloitte’un iki senede bir hazırladığı ve 2021’de yedincisini çıkardığı rapora göre, yüksek varlığa sahip kişilerin sanat ve koleksiyona yönlendirilmiş servetlerinin toplam değeri 1,44 trilyon dolara ulaştı.

Çalışma, dünyanın önde gelen müzayede evleri Sotheby’s, Christie’s ve Philip’sin internet üzerinden gerçekleştirdikleri açık artırmalardan elde ettikleri gelir de 2020’de 1 milyar doları bulduğunu ortaya koydu.

Sanat piyasasında gençlerin dijital eğilimleri önemli

Deloitte Türkiye CEO’su Başak Vardar raporun sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Yakın gelecekte yaşam tarzımızı büyük ölçüde şekillendirecek olan yeni teknolojilerin sanat ekosistemine etkileri de yadsınamaz boyutta. Özellikle genç koleksiyonerler dijital teknolojilere büyük ilgi duyuyor. Bu noktada, sanat ve koleksiyon dünyasına yön veren oyuncuların, sektörü geleceğe hazırlama konusunda gençlerin eğilimlerini dikkate almaları son derece önemli” diye konuştu.

Rapordan öne çıkan satırbaşları şu şekilde paylaşıldı:

35 yaş altı koleksiyonerlerin NFT’ye ilgisi arttı

  • Covid-19’un etkisi altında geçen 2020’de 35 yaş altı genç koleksiyonerlerin büyük bölümünün (yüzde 86) sanat ürünleri ve yatırımlarına olan ilgisi arttı.
  • Rapor 2020’de, özgünlüklerini doğrulamak ve alıcıların mülkiyeti onaylamasına izin vermek için bir blok zincirine kaydedilen NFT (non-fungible token) tarzı eserlere sanat ve koleksiyon dünyasının büyük ilgi gösterdiğini ortaya koydu.
  • Araştırmaya katılan 35 yaş altı koleksiyonerlerin yüzde 64’ü NFT’lere güçlü bir ilgi duyduğunu vurgularken, yüzde 43’ü sanat eserleriyle bağlantılı kısmi yatırımlarla ilgilendiğini kaydetti.

Blokzinciri teknolojisi sanatı da dönüştürüyor

  • Araştırmaya göre genç koleksiyonerlerin yüzde 85’i blok zinciri teknolojisinin şu anda sanat ve koleksiyon dünyasında iş yapış şekillerini değiştirebileceğini düşünüyor.
  • Genç koleksiyoncuların büyük bölümü, blok zincirinin dışında büyük veri, analitik ve yapay zekâ gibi teknolojilerin de sanat üzerinde etkisi olacağına inanıyor.

Gençlerin yüzde 86’sı sosyal etki için koleksiyon yapıyor

  • Araştırmaya göre 35 yaş altı koleksiyonerlerin yüzde 86’sı sanat eserlerini, sosyal etki ve amaca yönelik yatırım olarak satın alıyor.
  • Araştırmaya katılan koleksiyonerlerin koleksiyon yapmalarındaki bir numaralı etken ise topladıkları eserlerin duygusal değeri.

Hong Kong geleceğin sanat merkezleri arasında gösteriliyor

Araştırmaya katılanların yüzde 30’u, ABD, Birleşik Krallık ve Avrupa’nın ardından Çin’in Hong Kong kentinin geleceğin sanat pazarı merkezleri arasında yer alacağını düşündüklerini belirtti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz