Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Milli Eğitim Bakanlığı Ziya Selçuk, pandemi sebebiyle bu yıl yüz yüze karne verilmeyeceğini, dijital karne ile öğrencilerin notlarının açıklanacağını açıkladı. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı bir etkinlikte muhabirlerden gelen soruları yanıtladı. Selçuk bu sene koronavirüs pandemisi sebebiyle, yüz yüze eğitimden online eğitime geçilmesi durumunda bazı açıklamalar yaptı. Milli Eğitim Bakanı ayrıca, hareketliliği artırmamak adına bu sene öğrencilerin yüz yüze karne almayacağını ve karnelerin dijital olacağını dile getirdi. 

Bakan Selçuk, öğrencilerin bu dönem de canlı ders yapmasıyla alakalı şu sözleri dile getirdi: “Geriye doğru baktığımızda işin büyük bir kısmında müsterih olduğumuzu söyleyebilirim. Okulları açmadık çünkü bizim koşullarımız, ülkemizin yapısı, sosyal hayatımız, düğünlerimiz, cenazelerimiz, bütün bunların sosyo antropolojik fotoğrafına bakmak zorundayız. Daha önce canlı ders yapabilme kapasitemiz 100 bin civarındaydı. Şu anda 3 milyonu geçtik.”

Öğrenciler dijital karne alacak

Milli Eğitim Bakanlığı Ziya Selçuk, öğrencilerin bu dönem yüz yüze karne almayacağını da konuşmasında dile getirdi. Selçuk, hareketliliği artırmamak adına öğrencilerin dijital karne alacağını belirtti. Dijital karne açıklamasında Selçuk: “Yüz yüze karne vererek hareketliliği artırmak gibi bir niyetimiz yok. Dijital karne söz konusu” dedi.  Ayrıca liseler için birinci dönemle ilgili notlandırma süreci bittikten sonra karne olabileceğini belirtti.

Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim ve sınavlarla alakalı gelen sorulara yanıt verdi. Milli Eğitim Bakanı, sınavların olup olmayacağı sorularına: “Hiçbir şekilde sınav yok dersek bu, önümüzdeki 5-6 senenin eğitim sistemini felç etmeye yönelik bir şeye dönüşecek” yanıtı verdi. 

“15 şubatta yüz yüze eğitime geçilebilir”

Milli Eğitim Bakanı, yüz yüze eğitime geçiş için belirli bir tarih olup olmadığı sorularına ise bu durumun salgının seyrine bağlı olduğunu bu sebepten ötürü önümüzdeki dönem verilerinin görülmesi gerektiğini belirtti.

Selçuk, “15 Şubat’ta hangi gruplarda yüz yüze eğitime geçebiliriz, hazırlık yaptık. Açıklayabilmek için salgının seyriyle ilgili verileri görmeliyiz” diye konuştu.

“Aşı yüz yüze eğitimin önünü açacak”

Ziya Selçuk ayrıca, aşı ile birlikte yüz yüze eğitimin önünün açılacağını, ancak salgının seyrinin izlenmesi ve verileri görmeleri gerektiğini de ekledi.

İlginizi Çekebilir:

EBA, ‘Eğitim’ Kategorisinde Dünyanın En Çok Kullanılan İnternet Sitesi Oldu 

Yapay Zeka Destekli MEB Asistan, Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Tanıtıldı 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz