Ana Sayfa Dijital Dijital Müzik Platformları, Bünyelerindeki Irkçı ve Homofobik İçeriklere İlişkin Yeni Bir Hamle Yaptı

Dijital Müzik Platformları, Bünyelerindeki Irkçı ve Homofobik İçeriklere İlişkin Yeni Bir Hamle Yaptı

0
1037
Irkçı ve Homofobik Müzik

Kısa bir süre önce ‘BBC’ tarafından yayınlanan bir rapor üzerine; SpotifyDeezer, Apple Music ve YouTube Music’ten oluşan bir grup dijital müzik platformu, bünyelerindeki ırkçı ve homofobik içeriklere ilişkin yeni bir hamle yaptı. Platformlardan bazıları, söz konusu parça ve sanatçıları gizlerken bazıları ise bu tip içerikleri, tamamen kaldırdığını açıkladı. 

‘BBC’, kısa bir süre önce dijital müzik platformları ile ilgili yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Araştırma sonuçlarını içeren rapor; SpotifyDeezer, Apple Music ve YouTube Music gibi müzik platformlarında ırkçı, homofobik ve nefret söylemi içeren birçok parçanın yer aldığını ortaya çıkardı. Aktarılan detaylara göre; 30’dan fazla sanatçı ve grup, çeşitli nefret gruplarına bağlıydı. Bununla birliktSpotify’da, Nazizm’e ilişkin çalma listeleri de yer alıyordu.  

Ayrıca kullanıcıların, söz konusu parçalara ve sanatçılara ulaşmak için özel bir çaba da sarf etmesi gerekmiyordu. Platformların algoritmaları, bu parça ve sanatçıları arama yapmayan kişilere de önerebiliyordu. İngiliz yayın kuruluşu; araştırma kapsamında, bu durumun nefret duygusunu körükleme ve küresel olarak yayma potansiyeli olduğuna işaret etmişti. Bunun üzerine; dijital müzik platformları, bu içerikleri bünyelerinde barındırdıkları gerekçesiyle hızlıca eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası; söz konusu platformlar, bünyelerindeki ırkçı ve homofobik içeriklere karşı hamle yapmaya başladı. Platformlardan bazıları, ilgili parça ve sanatçıları gizlerken bazıları ise bu tip içerikleri, tamamen platformdan kaldırdığını açıkladı.  

Spotify, ırkçı ve nefret söylemi içeren bazı şarkı ve albümlerin başlıklarını değiştirdi

Spotify Irkçı Şarkı

Paylaşılan diğer detaylara göre; Spotify ırkçıhomofobik ve nefret söylemi içeren şarkı ve albümlerin, başlıklarını değiştirdi. Diğer yandan şirket, bu tür öğeler barındıran içeriklerin tümünde bir değişikliğe gitmedi. Platform, konuya ilişkin açıklamasında nefret ve şiddete yol açan müzikleri yasakladığını ifade etti.  

DeezerYouTube Music ve Apple Music de benzer şekilde, platform kurallarının tutucu malzemeleri yasakladığına işaret etti. Apple, bu tip içerikleri yasaklayan güçlü politikaları olduğunu belirtirken YouTube da kendi bünyesinde, nefret söylemine hiçbir şekilde izin verilmeyeceğinin altını çizdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

RTÜK Açıkladı: Spotify Resmî Olarak Lisans Başvurusunda Bulundu

Spotify İçerik Üreticileri İçin Tanıtım Kartları Özelliğini Sunuyor

Deezer, SongCather ve Flow iOS 14 Widget’larını Duyurdu

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz