Okuma Süresi
2 dakika
  • Otomobil üzerine YouTube’da içerik üreten Doğan Kabak, yeni tanıtılan yerli otomobili incelediği video ile yayınlandığı ilk gün itibariyle 1 milyon izlenmeyi geçti. Doğan Kabak’ın yerli otomobil incelemesi trend videolar listesinde 3. sırada yer alıyor. 

Doğan Kabak kendi kanalında paylaştığı ‘’Yerli Otomobilin İçini CEO’suyla Birlikte İnceledik’’ isimli videoda yerli arabanın incelemesini TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş ile birlikte gerçekleştirdi.

Yerli otomobil iç dizaynı en çok merak edilen konular arasında yer alıyordu. Otomobilin sürücü koltuğuna geçen ve TOGG CEO’su Karakaş ile otomobili inceleyen Doğan Kabak merak edilen bir çok soruyu sordu. Video, yayınlandıktan sonraki ilk 10 saatte 1,2 milyon izlenme ve 100 binin üzerinde beleni aldı.

Karakaş, hedef kitlenin doğru belirlenmesinin öneminden bahsetti. Oluşturdukları heyecanın başarı sırrını pazarı iyi analiz etmek ve hedef kitleyi doğru belirlemek olduğunu belirtti.

Karakaş şirketin kurulumu için hızlı çalıştıklarını ve gerektiği anlarda başka birimlerden yardımlar aldıklarını söyledi. Şirket kendi ayakları üzerinde durmaya başladığında ise odak noktalarının mühendisler ve AR-GE olduğunu belirtti. Türkiye içerisinde üretilen araçların kalitesini öven Karakaş, elektrikli araçlar için gerekli mühendislik bilgisi ve kalitesi için dünyanın farklı noktalarından insanları bir araya getirdiklerini söyledi.

Doğan Kabak’ın ilk sorusu çoğu insanın merak ettiği ‘’Arabalar kameralı aynalarla mı üretilecek?’’ oldu. Karakaş ise bu soruya arabaların satışa çıktığı zaman opsiyonel olduğunu belirtti. Türk halkının teknoloji hızlı kullanan ve merak eden bir yapısı olduğunun altını çizen Karakaş araçların detaylarında her zaman bir üst sınıfın özellikleri koymaya çalıştıklarını ve ayrıntıları hedef kitlenin isteklerine bağlı olarak hazırladıklarını belirtti. İç tasarımının, teknolojisinin, araçların çıkış zamanına kadar geliştireceğini de ekledi.

Tasarım aşamasında doğu ve batı kültürünü birleştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Karakaş örnek olarak araçların C-SUV modelinin iç tasarımında aydınlatmada seçilen turkuaz renginin hem elektrikli araçların bir simgesi hem de Türk gelenekleriyle bağından bahsetti aynı zamanda C-SUV modelinin jant tasarımlarının ve ön panjur tasarımında lale çiçeğinden ilham alındığını ve aynı modelin prestijli görüntüsü için batının düz ve uzun çizgili tasarımlarından ilham aldıklarını söyledi.

Yerli otomobil ne zaman satışa çıkacak?

2022’nin dördüncü çeyreğinde araçları satışa hale getirmek istediklerini belirten Karakaş, şu an ön siparişlerin açık olmamasının sebebini araçlarının Avrupa standartlarında olmasını istediklerinden dolayı daha sayısız testlerden geçireceklerini ve bu aracı dünyaya satmak istediklerini belirtti.

Yerli otomobilin tasarımcısı Pininfarina’nın dikkat çeken 5 tasarımı