Çin Merkez Bankası tüm kripto işlemleri yasadışı ilan etti

Çin Merkez Bankası Cuma günü yayınladığı bildiri ile tüm kripto işlemleri yasadışı ilan etti. Çin Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama tüm kripto piyasasında yankı buldu. 

Çin Merkez Bankası yaptığı son açıklama ile kripto para bazlı tüm işlemleri yasadışı ilan etti. Böylece Çin’in kripto para endüstrisine yaptığı baskı şiddetlenmiş oldu.

People’s Bank of China tarafından yayınlanan bildiride  “Sanal para birimleri kullanılan tüm işletme faaliyetleri yasa dışı finansal faaliyetlerdir.” ifadeleri kullanılıyor.

Bildiriye göre, Pekin tüm finansal kuruluşların, ödeme araçlarının ve internet platformlarının kripto para transferine ya da ödemelerine imkan vermesini de yasaklayacak. Buna ek olarak Çin Merkez Bankası ülke dışından olsa dahi Çin vatandaşları ile yapılan kripto işlemlerin de yasa dışı olduğu belirtiliyor.

Kripto Para Piyasası Hareketlendi

kripto para piyasası hareketlendi

Bildiri kripto piyasasında sallantıya neden oldu. Yükselişte olan neredeyse tüm birimler etkilenirken, BitCoin tekrardan 42.000 dolar seviyelerinde ancak durulabildi. En büyük ikinci kripto birimi olan Etherium ise %10 değer kaybederek tekrar 2800 dolar seviyelerine geriledi. Kripto para piyasasında bu yıl yaşanan dalgalanmaların sebeplerinin başında Çin’in kripto paralara açtığı savaş geliyor.

Banka açıklamasında kripto para ticaretinin yasa dışı kabul edilmesinin dayanaklarını; “ekonomik ve finansal düzenin bozulmasına, kumar, yasa dışı fon toplama, dolandırıcılık ve kara para aklama gibi yasa dışı ve suç teşkil eden faaliyetlere yol açtı ve insanların mallarının güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye attı.” şeklinde açıklıyor.

GlobalData’nın analisti George Monaghan, “Bu, Çin’in kripto piyasasını ilk kez tehdit etmesi değil ve şu ana kadar takip etmekte başarısız oldu.” dedi. “Önümüzdeki birkaç hafta, SEC’in son yorumlarından sonra zaten gergin olan kripto pazarları için zor olacak, ancak yalnızca gerçek mevzuatın uzun vadeli bir etkisi olacak.” diyerek bildiriden ziyade kanunun etkili olacağına dikkat çekti.

Çin, kısmen kara para aklama ve fahiş enerji tüketimi ile olan bağlantıları nedeniyle kripto para birimlerini onaylamadığını uzun süredir dile getiriyor. Bu yılın başlarında Çinli yetkililer, finansal firmaların kripto para birimlerinin madenciliğine ve satışına aktif olarak yardım etmelerini yasaklayan eski bir yasağı yeniden yürürlüğe almıştı. O dönem de yoğun olarak kripto satışı yapılmış, piyasalar oldukça dalgalanmıştı.

Her ne kadar Pekin Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinden uzak dursa da Çin, kendi dijital para birimi olan e-yuan’ı piyasaya süren ilk ülkelerden biri olmayı hedefliyor.

YouTube kanalımızda kripto para üzerine yeni içerikler görmek isterseniz buradan abone olarak yorumlarda belirtebilirsiniz!

İlginizi çekebilir:

Şikayetvar Verilerine Göre 2021’de En Çok E-Ticaret ve Kripto Para Sektörü Şikayet Edildi

PayPal Kripto Para Desteği Resmi Olarak Başladı

Kripto Para Madencilik Cihaz Üreticisi Bitmain Türkiye Pazarına Girdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz