e-Devlet için gelen bir güncelleme ile vatandaşlar, T.C. kimlik numarasını kısıtlayabilecek. Bu sayede bilgi dışında herhangi bir şirkette yetki sahibi olma durumu engellenecek.

Kimlik bilgileri çalınan vatandaşlar, büyük problemler yaşayabiliyor. Kimlik bilgileri kötü niyetli kullanıcıların eline geçtiği taktirde, kimlik sahibinin hiçbir bilgisi dahi olmadan kişinin adına şirket kurulması veya bir şirkete ortak edilmesi mümkün oluyor.

Vatandaşlar, bu tür dolandırıcılık eylemlerinden korunmak için T.C. kimlik numaraları ile işlem yapılmasını kısıtlayabilecek. Şimdiye kadar bu tarz işlemle için ticaret sicili müdürlüklerine gidip fiziksel olarak talepte bulunmak gerekiyordu. Ancak e-Devlet, T.C. kimlik no kısıtlama özelliğini sisteme entegre etti.

e-Devlet T.C. kimlik no kısıtlama nasıl yapılır?

e-devlet-kimlik-kisitlama-teknosafari

  • e-Devlet sisteminize giriş yapın.
  • “Kurumlar” menüsünden ya da arama çubuğundan Ticaret Başkanlığı menüsüne ulaşın.
  • “Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS)” seçeneğine tıklayın.
  • “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
  • Bilgileri doldurun ve onaylayın.

Tüm bu işlemlerin yapılması ile birlikte vatandaşlar, T.C. kimlik no kısıtlama işlemlerini tamamlamış olacak. Bu sayede vatandaşların kimlik bilgileri, kötü niyetli kişilerin eline geçse bile herhangi bir şirket için bu bilgileri kullanamayacak.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, konu hakkında şu şekilde konuştu;

“Bugüne kadar vatandaşlarımız çalıntı, sahte kimlik ve benzeri durumlarda kişilerin iradeleri dışında şirket veya ticari işletmelere ortak/yetkili olarak eklenmelerinin engellenmesi için ticaret sicili müdürlüklerine başvurmakta ve müdürlüklerce MERSİS’teki kimlik numaraları üzerine kısıt konulmaktaydı.

 

e-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşlarımıza sunulan yeni hizmetimiz olan ‘Şirket veya Ticari İşletmelerde Ortak / Yetkili Olunmasının Engellenmesine Yönelik Kısıtlama İşlemleri’ sayesinde kişiler e-Devlet Kapısı üzerinden kimlik numaraları üzerine kısıt koyarak şirket ortağı/işletme sahibi veya bir şirket veya işletmede yetkili olarak eklenmesini engelleyebilecekler.”

İlginizi Çekebilir:

Huawei AITO M5, ön sipariş sayısı ile Tesla’ya rakip oldu

Türkiye Uzay Ajansı ile Roscosmos iş birliği imzaladı

Steam, 2021 yılının en iyi oyunlarını açıkladı

Boğaziçi Üniversitesi, Veri Bilimi ve Yapay Zeka Enstitüsü kuruyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz