Vatandaşların sağlıkla ilgili verilerine erişebildikleri ‘e-nabız’, aynı zamanda tüm sağlık bilgilerimizi yönetebildiğimiz bir portal. Oldukça kullanışlı olan platformda; tahlillerden, ilaçlara, yazılan reçetelerden, tanılara kadar pek çok gerekli veri saklanıyor. E-nabız üzerinden pek çok işlem yapılabildiği gibi, aile hekimi de değiştirilebiliyor. Peki ‘e-nabız’ aile hekimi değiştirme nasıl yapılır? Detaylar yazımızda…

Vatandaşların sağlıkla ilgili verilerine erişebildikleri ‘e-nabız’, aynı zamanda tüm sağlık bilgilerimizi yönetebildiğimiz bir portal. Oldukça kullanışlı olan platformda; tahlillerden, ilaçlara, yazılan reçetelerden, tanılara kadar pek çok gerekli veri saklanıyor. İnternet ve mobil cihazlar üzerinden giriş yapılabilen uygulamada yer alan bilgiler, aile hekiminin erişimine de açık olması sebebiyle doktor ve hasta arasındaki iletişimi de olumlu anlamda etkiliyor.

Pek çok ülkede birinci basamak sağlık hizmeti olarak tanımlanan aile hekimine her an, her zaman ihtiyaç duyulabiliyor. Bunun yanı sıra; şehir değişikliği, adres değişikliği ve dönemsel değişiklik gibi pek çok nedenden dolayı kullanıcılar, aile hekimini değiştirmek durumunda kalabiliyor. ‘e-nabız’ üzerinden pek çok işlem yapılabildiği gibi, aile hekimi de değiştirilebiliyor. Peki ‘e-nabız‘ üzerinden aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır?  

‘e-nabız’ üzerinden aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır? 

E-Nabız Aile Hekimi Değiştirme İşlemi

Muayene, tanı ve tedavi sürecinin kalitesini artırmayı hedefleyen e-nabız, eklenilen sağlık verileriyle acil durumlarda ve muayene anlarında doktoru yönlendiriyor hem de geçmiş sağlık bilgilerine tek girişte erişim sağlıyor. Kişilerin ve ailelerin otomatik olarak atandığı aile hekimini, belli gerekçeler dahilinde değiştirmenin mümkün olduğu ifade ediliyor. 

E-Nabız Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

e-nabız‘ üzerinden aile hekimi değiştirme işlemi yapmak için öncelikle e-nabız sistemine giriş yapıyorsunuz. Daha sonra karşınıza çıkan ekranın solunda; ad, soyad, yaş ve kilo gibi kısa profil bilgilerinizin yer aldığı bölümü görüyorsunuz. Aile hekiminizin adı ve soyadının altında ise ‘Aile Hekimi Değiştir’ seçeneğiyle karşılaşıyorsunuz. Bu seçeneğe tıkladığınızda; yine doktorunuzun ismi, bulunduğunuz ‘Aile Sağlığı Merkezi’ ve profil bilgilerinizi görüntülüyorsunuz.

E-Nabız Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Eğer il veya ilçe değişikliği varsa panelde, bu değişiklikleri girmeniz gerekiyor. Ardından da ‘Değişikliğin Gerekçesi’ bölümünden değişiklik yapma nedeninizi işaretliyorsunuz.

E-Nabız Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-Nabız Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bu aşamanın ardından, tercih ettiğiniz il ve ilçeye göre ekranın sağ tarafında uygun hekim ve birimler sıralanacak. Buradaki seçeneklerden birini seçip aşağıda yer alan ‘Aile Hekimi Değiştir’ butonuna tıklayacaksınız. Değişiklik yaparken, açılan uygun birimlerin konumunu da sol tarafta yer alan haritada görebileceksiniz. 

Aile Hekimini Değiştirirken Bilmeniz Gereken Kurallar 

Aile Hekimini Değiştirirken Bilmeniz Gereken Kurallar

Diğer yandan, aile hekimini değiştirirken bilmeniz gereken bazı kurallar olduğu ifade ediliyor. ‘e-nabız’da da değişiklik öncesi uyarı niteliğinde yer alan kurallar şu şekilde:

  • Kayıtlı vatandaş sayısı 4.000’den fazla olan hekime geçiş yapamazsınız.
  • 3 ay içerisinde en fazla bir defa geçiş yapabilirsiniz.
  • Her ayın 5’i ile 21’i arasında yapılan değişiklikler, aynı gün gece 23.59’da gerçekleşir. Ayın 21’inden sonra, ayın 5’ine kadar olan değişiklik talepleri ise sonraki ayın 5’inde gece 23.59’da gerçekleşir.  
  • İstemeniz durumunda değişiklik taleplerini, gerçekleşme zamanına kadar iptal edebilirsiniz. Değişiklik gerçekleştikten sonra, iptal işlemi yapılamaz.  
  • Aile hekimi listesinde 3.500 altı nüfusu olan aile hekimleri yeşil renk, 3.500-4.000 arası nüfusu olan aile hekimleri sarı renk, 4.000 üzeri nüfusu olan aile hekimleri ise kırmızı renk ile gösterilmektedir. Aile hekimi seçiminde, 4.000 üzeri nüfusu olan aile hekimi seçimine izin verilmez.  

‘e-nabız’ahttps://enabiz.gov.tr/’ adresinden erişerek değişikliklerinizi yapabilirsiniz.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: 

Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Temsilci Atamayan Platformlar, 10’al Milyon Lira Para Cezası Aldı

Dünyanın İlk Tam Ekranlı Spor Bilekliği: Honor Band 6

Kordsa, NASA Bünyesindeki Çok Amaçlı Uzay Aracı ‘Orion’ İçin Kumaş Üretiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz