milli dayanışma kampanyası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından koronavirüs ile mücadele kapsamında Milli Dayanışma Kampanyası başlattıklarını açıkladı.

Ülkemizde gün geçtikçe yayılmaya ve can almaya devam eden koronavirüs ile mücadele kapsamında Recep Tayyip Erdoğan telekonferans yoluyla yaptıkları Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından ulusa sesleniş konuşması yaptı. Koronavirüs ile mücadelede her türlü hususu detaylıca düşündüklerini aktaran Erdoğan, alınan yeni tedbirlerden bahsetti. Bakanlarla sağlık önlemleri, gıda ve kamu güvenliği gibi hususları etraflıca ele aldıkları aktaran Erdoğan, ayrıca hemen hemen her ihtiyacımızı kendimizin karşılayabildiğini de belirtti. Erdoğan konuşmasının devamında koronavirüs ile mücadele kapsamında bir milli dayanışma kampanyası başlattıklarını da açıkladı.

Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Milli Dayanışma Kampanyası’’na devletin öncülük etmesi gerektiğini belirtti ve Erdoğan 7 aylık maaşını “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” diyerek başlatılan kampanya için bağışladı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının satır başları ise şu şekilde:

“Hemen her ihtiyacımızı kendimiz karşılayabiliyoruz”

Sağlık altyapımız, gerek personel, gerek ilaç ve malzeme, gerekse yoğun bakım yatağı açısından, hamdolsun, diğer ülkelere göre oldukça iyi durumdadır. Maskeden tanı kitine ve bağışıklık sistemini güçlendirici kimi ilaçlara kadar hemen her ihtiyacımızı kendimiz karşılayabiliyoruz.

Şu ana kadar hastanelerimiz ile diğer sağlık birimlerimize, 24 milyon cerrahi maske, 3 milyonun üzerinde N-95 maske, bir milyonun üzerinde koruyucu tulum, 181 binin üzerinde koruyucu gözlük dağıttık. Bu malzemelerin üretimlerini daha da artırma imkanına sahibiz.

”Acil olmayan durumlarda hasteneye gidilmemeli”

Erdoğan, salgın sürecinde en önemli hususlardan birinin sağlık sistemimizi ayakta tutmak olduğunun altını çizerek, “Sağlık kuruluşlarının personel ve araç-gereç imkanlarını ne kadar yüksek oranda mücadeleye tahsis edersek, o derece etkili baş edebiliriz.” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara, acil olmayan durumlar dışında hastaneye gitmemeleri çağrısında bulundu.

şehir içi ulaşım kısıtlanabilir”Gerekirse şehir içi ulaşımda kısıtlanabilir”

Şehirler arası seyahate getirilen kısıtlamaları hatırlatan Erdoğan, “Gerekirse, şehir içi ulaşımda da benzer yöntemleri (sınırlandırma) devreye sokabiliriz. Virüsün yayılmasını önlemek için her yola başvurmakta kararlıyız.” diye konuştu.

”Günlük 10 binden fazla test”

Günlük test sayısında 10 bini aştıklarını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

Tespit yapılan kişi, hastalık belirlenen vaka, vefat ve taburcu rakamlarımızı, şeffaf bir şekilde her gün milletimizle paylaşıyoruz. Virüsün yayılmasını önlemek için her yola başvurmakta kararlıyız. Halihazırda ülke genelinde köy ve mahalle statüsündeki 41 yerleşim birimimiz karantina altındadır. Benzer örneklerin yaygınlaşmasının önüne geçmenin tek yolu, her birimizin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır. Burada en önemli hassasiyetimiz, temel ihtiyaç maddelerinin arzında sürekliliği sağlamak ve ihracatı desteklemek için üretimin kesintisiz sürmesini temin etmektir.

“Milli Dayanışma Kampanyası başlatıyoruz”

Devletin öncülük etmesi gerektiğini gördüğümüz için Milli Dayanışma Kampanyası başlatıyoruz.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Amacımız alınan tedbirlerden dolayı mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza ilave destek sağlamaktır. Muhtarlıklarımızı da devreye alarak, kampanyada toplanan paraların en doğru şekilde yerine ulaşmasını temin edeceğiz. Meclis’teki tüm milletvekillerimizi, AK Parti başta olmak üzere tüm partilerimizin teşkilatlarını, tüm belediye başkanlarımızı, bürokratlarımızı kampanyaya katılmaya davet ediyoruz.

“Kampanyayı 7 aylık maaşımı bağışlayarak açıyorum”

Erdoğan, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” diyerek başlatılan kampanya için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yardım hesabı açıldığını bildirdi. 

Bu süreç içinde en büyük katkıyı da iş adamlarından, hayırseverlerden beklediklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

Kampanyayı, şahsım olarak, 7 aylık maaşımı bağışlayarak açıyorum. Zekatlarını Ramazan ayında dağıtmayı düşünen vatandaşlarımız da bu kampanyaya katılarak, hayır yarışında yerlerini alabilirler.

Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı 10.827’ye, can kaybı ise 168’e yükseldi

Koronavirüsün biyolojik silah olduğu sebebiyle Çin ‘e tazminat davası açıldı

KARANTİNA GÜNLERİ, CORONA FIRSATÇILARI, TUVALET KAĞIDI SEKTİRME- DigiToll #8 #EVDEKAL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz