Elon Musk, yaptığı bir açıklamayla Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerji yayacağını ve Bitcoin Madencilik Konseyi kurulacağını açıkladı. 

Kripto para piyasası son dönemlerde sallantıda. Rekor üstüne rekor kıran ve yatırımcılarının yüzünü güldüren Bitcoin, hem Elon Musk hem de Çin’in bazı kararları sebebiyle kendisi ile birlikte diğer kripto paraları da düşürdü. Önce Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla, Bitcoin ile ödeme işlemini askıya aldığını duyurdu. Daha sonra ise Çin, Bitcoin madenciliğine ve işlemlerine kısıtlama getirdi. 

Piyasa bu iki büyük olayla birden gerilemeye başlarken pek çok kişi Bitcoin madenciliğinin tükettiği enerji miktarını merak etmeye başladı. Özellikle Elon Musk’ın Bitcoin madenciliğinin enerji tüketimi sebebiyle çevreye zarar verdiği için Tesla’da ödeme işlemlerini askıya aldığını aktarmıştı. Açıklanan veriler, Bitcoin bir ülke olsaydı en çok enerji tüketen 27. ülke olacağını ortaya koymuştu. Norveç, İsveç ve Google’dan bile kat kat fazla enerji tüketen Bitcoin için Elon Musk yeni bir haber verdi. 

Elon Musk’ın tweet’i:

Musk, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşıma: “Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileriyle görüştüm. Mevcut ve planlanan yenilenebilir enerji kullanımını yaymayı ve dünya çapındaki madencilerden de bunu istemeyi taahhüt ettiler. Potansiyel olarak umut verici.” sözlerini kullandı. 

Küresel ısınmada oldukça önemli olan karbon emisyonunu artıran Bitcoin’in yenilenebilir enerji yaymak için çalışmalara başlaması Musk’ın aktardığı gibi umut verici. Halihazırda büyük şirketler ve ülkeler dahi karbon salınımını azaltmaya ve bunun için kendilerine hedefler koymaya çalışıyor. Örneğin Çin’in 2060’a kadar karbon emisyonunu sıfıra indirmeyi hedeflediği biliniyor. Dünyadaki Bitcoin madenciliğinin yüzde 75’inin Çin’de gerçekleştiği bilgisini göz önüne alınca bu elbette ki Çin’in söz konusu sıfır karbon hedefini riske atıyor. Hatta Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklamasının nedenleri arasında da bu gösteriliyor. 

Tüm bunların yanı sıra Elon Musk’ın yeni açıklaması Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerjiye odaklanacağının önünü açıyor. Eğer bu gerçekleşirse tüm dünyada Bitcoin madenciliğinin önüne konulan engellerden birinin kalkmasına olanak tanıyabilir. 

Bitcoin Madencilik Konseyi kurulacak

Elon Musk’ın Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerji kullanımı yaymayı hedeflediğini belirten tweet’inin ardından MicroStrategy CEO’su ve kurucusu Michael Saylor da önemli bazı açıklamalar yaptı. Saylor: “Dün Elon Musk ve Kuzey Amerika’nın önde gelen Bitcoin madencileri arasında bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duydum. Madenciler, enerji kullanım şeffaflığını ve dünya çapında sürdürülebilirlik girişimlerini hızlandırmak için Bitcoin Madencilik Konseyi’ni kurmayı kabul ettiler.” dedi. 

İlginizi Çekebilir:

Bitcoin, Geleneksel Bankacılık Hizmetlerinin Neredeyse Yarısı Kadar Enerji Tüketiyor 

Musk Açıkladı: Tesla Bitcoin ile Ödeme Yöntemini Askıya Aldı!

Bitcoin, Tüm Ülkelerin Neredeyse Yüzde 70’inden Daha Fazla Elektrik Tüketimi Yapıyor! 

Redmi Note 10 İnceleme – Kamera, Oyun ve Batarya Performansı Nasıl?:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz