Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Elektrikli ve otonom araç üreticisi Tesla, mart ayında müşterilerinin Bitcoin ile ödeme yapabileceğini duyurmuştu. Aradan geçen iki ayın ardından Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla’da Bitcoin ile ödeme almayı durduklarını açıkladı. Musk, Bitcoin’in fosil yakıt kullanımını artırdığı için ödeme işleminin askıya alındığını belirtti. 

Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla Bitcoin ile Tesla’ya ödeme yapma işlemini askıya aldıklarını açıkladı. Tesla, şubat ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yapmış ve mart ayında Tesla müşterilerinden Bitcoin ile ödeme almaya başladıklarını açıklamıştı. Aradan geçen birkaç aylık sürenin sonunda, Musk yeni bir açıklamayla kripto para ile ödeme imkanını askıya aldıklarını belirtti. 

Tesla artık Bitcoin ile ödeme almayacak

Musk paylaştığı tweette, Bitcoin madenciliği ve işlemleri için kullanılan fosil yakıtların çevre ile alakalı endişeleri artırdığı gerekçesiyle ödeme işlemlerinde kullanılmayacağını açıkladı. Musk şu ifadeleri kullandı:

“Tesla, Bitcoin kullanarak araç alımlarını askıya aldı. Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömürün hızla artan kullanımından endişe duyuyoruz. 

Kripto para birimi birçok düzeyde iyi bir fikir ve gelecek vaat eden bir geleceğe sahip olduğuna inanıyoruz, ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olamaz. 

Tesla herhangi bir Bitcoin satmayacak ve madencilik daha sürdürülebilir enerjiye geçer geçmez bunu işlemler için kullanmayı planlıyoruz. Bitcoin’in enerjisinin / işleminin <% 1’ini kullanan diğer kripto para birimlerine de bakıyoruz”

Bitcoin bir ülke olsaydı en çok elektrik tüketen 27. ülke olurdu!

İstatistik platformu Statista, Bitcoin’in 1 yılda harcadığı elektrik miktarını göz önünde bulundurarak Bitcoin’i dünyadaki tüm ülkelerin elektrik tüketimini ortaya koyan sıralama içerisine yerleştirdi. Sonuçlar, Bitcoin’in tüm ülkelerin neredeyse yüzde 70’inden daha fazla elektrik tüketimi yaptığını gösterdi. Bununla birlikte platform; Bitcoin bir ülke olsaydı popüler kripto para biriminin, dünyanın en çok elektrik tüketimi yapan 27. ülkesi olacağına işaret etti. 

Çin, kalabalık nüfusu ve üretim gücüne bağlı olarak yıllık 6 bin 543 TWh’lik elektrik tüketimi yapıyor. Sıralamada Çin’i, yılda 3 bin 990 TWh elektrik tüketimi ile ABD ve 524 TWh elektrik tüketimi ile Almanya takip ediyor. Söz konusu 3 ülkenin, dünyanın en çok elektrik tüketen ülkeleri olduğu belirtiliyor. Bitcoin ise bu ülkelere oldukça yakın oranda bir enerji tüketimi yapıyor. Popüler kripto para birimi, dünyanın Norveç ve İsviçre gibi birçok ülkesinden çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor ve elektrik harcıyor. 

Tesla’nın Bitcoin ile ödeme almayı askıya alması kripto parayı geriletti

Geçen haftalarda Tesla, şubat ayında yaptığı 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımından belli bir kısmını satıp 101 milyon dolar  kar etmişti. Halihazırda, Musk’ın tweet’leriyle uzun süredir ciddi artışlar yaşayan popüler kripto para, Tesla’nın Bitcoin ile ödeme işlemini askıya aldıktan sonra ise ciddi düşüş yaşadı. Musk’ın, 13 Mayıs 2021 TSİ 01.00 civarında yaptığı duyurunun ardından Bitcoin ciddi düşüşler yaşadı. Tweet atıldığı sırada 54 bin 735 dolar sularında olan kripto para sadece 15 dakikada 52 bin dolar seviyelerine geriledi. Biz bu haberi yazdığımız sırada ise, Bitcoin 50 bin 719 dolardan işlem görüyor. 

İlginizi Çekebilir:

Tesla, Bitcoin Yatırımıyla Otomobil Satışlarından Daha Fazla Gelir Elde Etti

Tesla, Bitcoin’den 101 Milyon Dolar Kâr Elde Etti

Tesla Model S Kazası, Kripto Para Yönetmeliği, Apple Spring Loaded | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz