Facebook ’un Avustralya ’daki yayıncıların ve haber sitelerinin paylaşımlarını engellemeye başladı. Ancak platform devlet kurumları ve kar amacı gütmeyen kuruluşların da paylaşımlarını yanlışlıkla kaldırdı. Yapılan açıklamalarda bu kuruluşların paylaşımlarının engellenmesinin bir hata olduğu ve yeniden görülmeye başlanacakları açıklandı. 

Son zamanlarda sık sık içerik üreticilerine, Facebook ve Google gibi şirketlerin ödeme yapması zorunluluğunu getiren yasa tasarıları konuşuluyor. Bu bağlamda yayıncılar şirketlerin emek hırsızı olduğunu ve ödeme yapmaları gerektiğini aktarırken şirketler ise onlar sayesinde içeriklerin geniş kitlelere ulaştığını belirtiyor ve geri adım atmıyor. Son olarak Avustralya’da görüşülen bir yasa tasarısında da Google ve hükümet karşılıklı kılıç kuşanmış ve Google arama motoru hizmetini bölgeden çekmekten başka bir seçeneği kalmayacağını açıklamıştı. Bu durum Facebook için de geçerli.

Facebook Avustralya ’da haber içeriklerini göstermiyor

Facebook ise Avustralya’da içerik üreticilerine ödeme yapmamak için haber sitelerinin haberlerini platformda yer vermemeye başladı. Ancak şirket haber sitelerinin yanı sıra devlet kurumları ve hatta kar amacı gütmeyen kurumların da paylaşımlarını engelleyince dikkat çekti. Meteoroloji Bürosu, WA Yangın ve Acil Servisler Departmanı ve ACT, South sağlık departmanı gibi pek çok kurumun paylaşımını engelleyen platform daha sonra ise durumun farkına vardı. Facebook, söz konusu kuruluşların aldıkları yeni karardan etkilenmemesi gerektiğini belirtti. Görünüşe göre haber içeriğinin tanımına ilişkin net bir rehberlik sağlanmadığı için önerilen yasanın geniş tanımını alan Facebook harekete geçti.

Bir Facebook sözcüsünün açıklaması ise şu yönde oldu:

“Resmi ve haber olmayan sayfalar bugünkü duyurudan etkilenmemelidir. Aldığımız önlemler, Avustralya’daki yayıncıların ve kişilerin Avustralya ve uluslararası haber içeriğini paylaşmasını veya görüntülemesini kısıtlamaya odaklanmıştır. Yasa, konuyla ilgili net bir rehberlik sağlamadığından haber içeriğinin tanımına göre, yasaya uymak için geniş bir tanım aldık. Ancak, yanlışlıkla etkilenen Sayfaları tersine çevireceğiz. “

Facebook’un kısıtlamasından etkilenen sayfaların çoğu daha sonra geri yüklendi ve etkilenen diğer medya dışı kuruluşların hesaplarına da tekrar erişim sağlanmaya devam edeceği söyleniyor. 

Google ve Facebook, ülkedeki haber kuruluşlarına zorunlu ödeme yapacak yasa üzerinde çalışmaya başladığından beri Avustralya hükümeti ile ihtilaf halinde. Facebook daha önce artık bir ürün olarak haber sunamayacağını söylemişti, bu yüzden bu hamle sürpriz olmadı. 

İlginizi Çekebilir:

Google, Yasa Sebebiyle Avustralya’da Arama Motoru Hizmetini Durdurabilir

Facebook, 2022 Yılında Piyasaya Yeni Bir Akıllı Saat Sürmeyi Planlıyor 

Facebook, Clubhouse Uygulamasına Rakip Olacak Bir Platform Üzerinde Çalışıyor 

Clubhouse nedir, nasıl girilir? | İzinsiz Girilmeyen Uygulama:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz