Facebook Akıllı Saat

Facebook, 2022 yılında piyasaya yeni bir akıllı saat modeli sürmeyi planlıyor. Şirket tarafından geliştirilen akıllı saatin özelliklerine ilişkin detaylar ise henüz bilinmiyor. ABD merkezli sosyal medya devinin, ürün yelpazesinde halihazırda ‘Oculus’ projesi kapsamında geliştirdiği sanal gerçeklik gözlükleri bulunuyor.  

The Verge’ün haberine göre; Facebook, 2022 yılında piyasaya kendi geliştirdiği bir akıllı saat modelini sürmeyi planlıyor. Geliştirilen cihazın tasarımı ve özelliklerine ilişkin detaylar ise henüz net olarak bilinmiyor. İddialar, ürünün ‘Android’ tabanlı bir akıllı saat olacağına işaret ediyor. ABD merkezli sosyal medya devinin, akıllı saat modeli için ‘Google WearOS’ yerine kendi işletim sistemini geliştirmeyi planladığının da altı çiziliyor. Şirketin, söz konusu hamle ile yakın bir gelecekte giyilebilir teknolojiler pazarında kendi ekosistemini kurmayı planladığı belirtiliyor. 

Söz konusu akıllı saatin ayrıca, sağlık takibi ve ‘fitness’ özelliklerine odaklanacağı dile getiriliyor. Gelecek yıl satışa sunulması beklenen cihazın, mesajlaşma desteği ile geleceği de vurgulanıyor. Facebook’un, konuya ilişkin resmi bir açıklama yapmamış olduğu da biliniyor.  

Facebook, pazara yönelik ilk hamlesini 2014 yılında Oculus şirketini satın alarak yapmıştı

Facebook Oculus

Diğer yandan Facebook, giyilebilir teknolojiler pazarına yönelik ilk hamlesini 2014 yılında Oculus şirketini satın alarak yapmıştı. Söz konusu birleşme, sanal gerçeklik dünyasında önemli gelişmelerin önünü açmıştı. Şirketin ürün yelpazesinde, halihazırda ‘Oculus’ projesi kapsamında geliştirilen sanal gerçeklik ekipmanları ve ‘Portal’ isimli videolu görüşme cihazları yer alıyordu. Facebook’un, her iki proje üzerinde de 6 binden fazla çalışana sahip olduğu biliniyordu. ABD merkezli sosyal medya devi, ‘Ray-Ban’ iş birliği ile geliştirdiği akıllı gözlüğü de 2021 yılı içerisinde kullanıcı beğenisine sunmayı planlıyordu. Benzer şekilde, ‘Project Aria’ isimli artırılmış gerçeklik girişimi üzerinde de çalışılmaya devam ediliyordu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook, Clubhouse Uygulamasına Rakip Olacak Bir Platform Üzerinde Çalışıyor 

Facebook, Teknoloji Girişimlerine Yönelik ‘BAŞLAT’ İsimli Bir Programı Hayata Geçiriyor 

Apple CEO’su Tim Cook, Facebook’u Eleştiri Yağmuruna Tuttu! 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz