Facebook, tüm dünyada en çok kullanılan sosyal ağlardan bir tanesidir. Aktif kullanıcı sayısı her geçen gün artan teknoloji devi Facebook‘un son güncellemeleriyle birlikte güvenlik önlemleri çoğaltılmıştır. Hesap bilgilerini ya da şifresini unutan kullanıcıların uygulamaya giriş yapabilmesi için çeşitli doğrulama adımlarından geçmesi gerekir.

Facebook, ilk sürümünden itibaren başlangıçta kullanıcılardan kayıt oluşturmasını ister. Kayıt sırasında ad, soyad, cep telefonu numarası veya e-posta adresi, şifre, doğum tarihi ve cinsiyet gibi bilgilerin eklenmesi beklenir. Eklenen bilgiler ışığında uygulamaya giriş yapılırken cep telefonu numarası veya e-posta adresi ve şifre kullanılır. Bu nedenle kullanıcıların giriş yapabilmesi için bu bilgileri unutmaması gerekir. Bilgilerin unutulması halinde ise; Facebook hesap kurtarma adımları takip edilebilir. Güvenliği üst düzeyde tutmayı amaçlayan Facebook, kurtarma işlemlerinde genellikle ikili doğrulama kodlarından faydalanır. Bu nedenle doğrulama kodlarını alabileceğiniz e-posta veya cep telefonu numaranızın hesapta kayıtlı olması beklenir.

Facebook’a Giriş Yapamıyorum, Nedeni Nedir?

Facebook uygulamasına giriş yapmak için kullanıcı adı, e-posta veya cep telefonu bilgileri ve şifre giriş ekranındaki ilgili bölümlere yazılır. Tüm bilgiler yazıldıktan sonra “giriş yap” butonuna tıklayarak Facebook uygulamasına erişim sağlanabilir. İstenilen bilgilerden en az bir tanesinin yanlış olması durumunda ise; kullanıcı uygulamaya giremez.

Sistem üzerinde şifreniz kayıtlı ise “oturum aç” yazısına tıklayarak hemen giriş yapabilirsiniz. “Facebook şifremi unuttum” diyenler ise; şifre yenileme adımlarını deneyebilir.

Facebook Şifremi Unuttum, Giremiyorum. Ne Yapabilirim?

Facebook girişi için şifrenizi otomatik olarak kayıt etmemiş ya da çeşitli nedenlerle şifreye erişim sağlayamıyor olabilirsiniz. Bu durumda “şifreni mi unuttun” yazısına tıklayarak şifrenizi yenileyebilirsiniz. Şifrenizi yenilemek için gönderilen kodu girmeniz gerekir. Kodu alabilmek için hesabınızla bağlantılı olan e-postaya erişiminiz olması gerektiğini de bilmelisiniz.

 • Eğer bilgileriniz yanlış ise; “şifreni mi unuttun?” yazısına tıklayarak şifre sıfırlama adımlarını başlatabilirsiniz.

 • Şifreyi yenilemek için profil sahibine kod gönderilir. Kodu e-posta veya cep telefonuna alabilirsiniz.
 • “Kodu e-postayla gönder” yazısının son tarafındaki boşluğu işaretleyin ve sayfanın sağ tarafındaki “devam” butonuna basın.

 • Girdiğiniz e-postalarınıza kod içeren bir mesaj gönderilmiştir. Gönderilen kod 6 haneden oluşuyor.
 • E-posta adresinizi kontrol edip “kodu gir” yazılı boşluğa gönderilen 6 haneli kodu yazabilirsiniz.
 • Kodu girdikten sonra “devam” sekmesine basarak işleminizi devam ettirebilirsiniz.

 • Kodu ekledikten sonra yeni şifre oluşturarak “devam” yazısına basabilirsiniz.
 • Yeni şifre en az 6 karakter uzunluğunda harf, rakam ve noktalama işaretlerini barındıran güvenli bir şifre formunda olmalıdır.

Hesabımı Hatırlamıyorum, Facebook Şifresini Nasıl Bulabilirim?

Hesabınızda kayıtlı e-posta, cep telefonu veya kullanıcı adı bilgilerinden birini ya da birkaçını hatırlamıyorsanız; Facebook’un “hesap bul” sayfasından profil bilgilerinizi bulabilirsiniz. Yazının devamında ilgili sayfanın bağlantısını sizler için paylaştık.

 • Hesabı aramak için kod almak istediğiniz e-posta adresini veya telefon numarasını girerek “ara” yazısına basabilirsiniz. Şimdiye kadar sahip olduğunuz tüm e-posta adreslerini veya cep telefonu numaralarını girmeyi denemeniz sağlıklı olacaktır.
 • Hesabınıza bu e-posta adreslerinden veya cep telefonu numaralarından birini eklemiş ve sonrasında girdiğiniz bilgileri unutmuş olabilirsiniz.

 • Şifreyi yenilemek için e-posta veya kısa mesaj ile kod alabilirsiniz.

“Hesabını Bul” sayfasına erişmek için TIKLAYINIZ!

E-posta Adresine Erişim Sağlayamıyorum, Facebook’a Nasıl Girebilirim?

E-posta erişiminin olmadığı durumlarda ise cep telefonu numarasına kod istenebilir. Facebook şifremi unuttum telefona kod gönder işlemiyle gelen kodu şifre yenileme işleminde kullanabilirsiniz.

Cep telefonu numaranıza kod isterken;

 • Numarayı başında ülke koduyla birlikte tam olarak girdiğinizden emin olun.
 • Ülke veya şehir kodunun başındaki sıfırları, artı işaretlerini (+) ve diğer özel karakterleri yazmayın.

Güvenilir Kişiler Listesi Yardımıyla Şifre Yenileme

Facebook hesabınıza giriş yapamıyorsanız ve daha önce “Güvenilir Kişiler” listenizi oluşturduysanız, hesabınıza erişmek için eklediğiniz kişilerden yardım isteyebilirsiniz. Eğer güvenilir kişiler listenizi henüz oluşturmamış iseniz; Facebook’un ayarlar bölümünden ekleme yapabilirsiniz.

 • Güvenlik ve giriş ayarları kategorisinden hesabınıza erişememe durumunda iletişime geçebileceğiniz arkadaşlarınızı seçebilirsiniz.

 • Giriş sayfasında “hesabını mı unuttun” bağlantısına tıklayınız.
 • İstenildiğinde; e-posta, telefon numarası, kullanıcı adı gibi bilgilerinizi girerek hesabınızı bulun ve “ara” sekmesine basınız.

 • Hesabınızda kayıtlı e-posta adreslerinin listesine bakın. Bunlardan hiçbirine erişiminiz yoksa “bunlara artık erişimin yok mu” bağlantısına tıklayın.
 • Erişim sağlayacağını bildiğiniz yeni bir e-posta adresini veya telefon numarasını girerek “devam” sekmesine tıklayın.
 • “Güvenilir Kişilerimi Göster” yazısına basın ve güvenilir kişilerden birinin adını girin.
 • Özel bir bağlantı içeren talimatlar göreceksiniz. Bağlantıda yalnızca güvenilir kişilerinizin erişebileceği bir kurtarma kodu bulunur.

Güvenilir kişilerinizden kurtarma kodunu almak için;

 • Bağlantıyı arkadaşınıza gönderin ve açmasını isteyin.
 • Bağlantıda bir giriş kodu bulunur. Arkadaşınızdan bu giriş kodunu size vermesini isteyin.
 • Hesabınıza erişmek için güvenilir kişilere yönlendirilen kurtarma kodunu kullanın.