koronavirüs emoji
Okuma Süresi
2 dakika

Ortaya çıktığı günden bu yana tüm dünyanın neredeyse tek gündemini oluşturan koronavirüs salgını için sosyal medya platformları da, koronavirüse dikkat çekmek için çalışmalarını sürdürüyor. Facebook da küresel bir krize dönüşen COVID-19 salgını için yeni yeni bir emoji geliştirerek COVID-19’a dikkat çekmeyi amaçlıyor. 

Tüm dünyayı etkileyen ve neredeyse bir milyon insanda tespit edilen koronavirüs etkisini artırmaya devam ediyor. Ülkemizde de kontrol altına alınmaya çalışılan koronavirüs salgını elbette ki sosyal medya platformlarını da oldukça fazla etkiliyor. Birçok sosyal medya platformu salgına dikkat çekmek, insanları uyarabilmek ve doğru bilginin yayılması için çalışmalarını sürdürürken dünyanın en fazla kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformu Facebook da çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiriyor. Son olarak ülkemizde de Türkçe olarak kullanıma sunulan Facebook Koronavirüs Bilgi Mekezini kuran şirket, ayrıca aynı bölgedeki insanların birbirlerine yardım etmesine olanak sağlayacak bir kampanya üzerinde de çalışıyordu. Facebook’un şimdi ise koronavirüs salgını ile alakalı yeni bir emoji üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Sosyal izolasyonun öneminin çok fazla olduğu ve insanların evlerine kapandığı bu dönemde sosyal medya platformlarına da ilgi aynı ölçüde arttı. Kullanıcıların zamanlarının önemli bir bölümünü geçirdiği sosyal medya platformları da bununla birlikte yeni özellikler geliştirmeye ve platformlara yenilikler eklemeye devam ediyor. 

Tersine mühendislik uzmanı ve sosyal medya uygulamaları çalışmaları ile tanınan Jane Manchun Wong, Facebook’un yeni bir emoji üzerinde çalıştığını ortaya çıkardı. Sosyal medya devinin üzerinde çalıştığı yeni emoji elbette ki koronavirüs ile alakalı.

Jane Manchun Wong’un paylaşımı:

Facebook çıktığı ilk dönemden yakın zamana kadar tepki ifadeleri arasında yalnızca beğen butonuna yer veriyordu. Ancak platform daha sonra bu ifadelere yeni emojileri de eklemişti. Üzülme, şaşırma, kızma gibi emojiler Facebook’ın tepki ifadeleri arasında yer almaya başlamıştı. Tersine mühendislik uzmanı Wong’un yaptığı araştırmaya göre ise Facebook bu tepki ifadelerine bir yenisini daha ekleyecek. Üstelik eklenecek yeni emojinin COVID-19 ile alakalı olacağı da ortaya çıktı. Yeni eklenmesi beklenen emojinin hangi amaçlarla kullanılacağı ya da emojinin neyi ifade edeceği ise şu an için bilinmiyor. 

Çeşitli yorumlara bakıldığında, bir kesim sağlık çalışanlarına destek amacıyla kullanılabileceğini düşünüyor. Bir diğer kesim ise yeni COVID-19 emojisinin uyarı amacıyla kullanılabileceğinde hemfikir. Facebook’un şu an tüm dünyanın gündemine oturan koronavirüs için yeni bir emoji eklemesi aslında olağan dışı değil. Şirket, yakın zaman önce anneler günü için özel bir çiçek emojisi hazırlamıştı. Kullanıcıların büyük beğenisini toplayan çiçek emojisinden sonra şirketin aynı adımı tekrarlaması bu sebepten ötürü şaşırtıcı görünmüyor. 

Facebook’un COVID-19 ile alakalı bir emoji üzerinde çalıştığı, Wong’un Twitter hesabından yaptığı bir paylaşım ile doğrulandı. Facebook yetkilileri emojinin şu an için test aşamasında olduğunu belirtti. Çalışmaların ardından şirketin yeni emojiyi tüm kullanıcılarına sunması bekleniyor. 

Facebook Profilime Kim Bakmış ? Facebook Profilime Bakanları Öğrenebilir miyim?

Facebook Koronavirüs Bilgi Merkezi ’ni Türkçe olarak erişime açtı

Can Sıkıntısına Birebir 5 Mobil Savaş Oyunu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz