Facebook'ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım? İşte Yöntemler!

Facebook’ta paylaşım yapmak, arkadaşları takip etmek, sevdiklere yorumlar ve mesajlar atmak günün en büyük eğlencelerinden biri. Fakat bazen biz farkında olmadan bazı arkadaşlarımızın profilini görüntüleyemez, onlara Facebook üzerinden ulaşamaz oluyoruz. Peki, Facebook’ta birinin bizi engelleyip engellemediğini nasıl öğrenebiliriz? Facebook’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım? İşte Yöntemler!

En eski sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook günümüzde hala popülerliğini koruyor. Kullanıcısına binlerce kilometre ötedeki arkadaşlarına ve tanıdıklarına ulaşma şansı sunan platformda fotoğraf ve video paylaşmak, Messenger üzerinden kişilerle mesajlaşmak ve gönderilere yorum yapmak da mümkün. Kullanıcılarına istedikleriyle arkadaş olma, istemediklerini listesinden çıkarma imkanı veren Facebook, aynı zamanda bir başka kişiyi engelleme hakkı da tanıyor. Eğer bir arkadaşınızın gönderilerini göremez olduysanız, mesaj atamıyor veya ona ait hiçbir bilgiye ulaşamıyorsanız çok büyük ihtimalle karşı taraf sizi engellemiş demektir. Biz de bu yazımızda Facebook üzerinden engellendiğinizi anlamanın yollarını tüm detaylarıyla bir araya getirdik.

Facebook’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Facebook’un sizi engelleyenleri görmenizi sağlayacak özel bir sayfası yok. Çünkü gizlilik şartları kapsamında şirketin bu bilgileri kullanıcısıyla direkt paylaşması yasak. Ama tabii kişiler farklı birkaç yol deneyerek kendilerini engelleyen arkadaşlarını tespit edebilir, “Facebook’ta beni engelleyenleri nasıl görürüm” sorusunun yanıtını bulabilirler. Bu noktada bilinmesi gereken bir husus var. Eğer bir arkadaşınız Facebook’ta aniden görünmez olduysa bunun sebebi onun kendi hesabını kapatmış olması da olabilir. Yani ana sayfada durumlarını takip edemez olduğunuz kişilerin hepsi sizi kesin engellemiştir diyemeyiz.

Arama Yöntemi

face1

Bu yöntemi kullanmak için isterseniz kendi hesabınızı, isterseniz bir arkadaşınızın hesabını kullanabilirsiniz. Eğer ikisi de sonuç vermezse profilinizden çıkış yapıp aramayı deneyin.

Kendi Hesabınızdan:

 • Eğer bir arkadaşınızın sizin engellediğinden şüpheleniyorsanız ilk yapacağınız şey arama çubuğu üzerinden söz konusu kişinin profilini aratmak olsun.
 • İsmini yazdığınız kişinin profili arama sonuçlarında çıkıyorsa sizi engellememiş demektir. Belki fark etmeden ya da yanlışlıkla sizi arkadaş listesinden çıkarmış olabilir. Bu durumda en sağlıklısı karşı tarafla iletişime geçmek olacaktır.
 • Tabii ki birçok kişinin profilini aramaya kapattığını düşünürsek bu yöntem çok kesin bir sonuç vermez. Ama yine de ilk etapta oluşan şüpheleri gidermek için kullanılabilir.

Başkasının Hesabından:

 • Facebook‘ta sizi engelleyenleri tespit etmenin en pratik yollarından biri de başka arkadaşınızın hesabından sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin profilini aratmaktır.
 • Kendi hesabınız üzerinden yapacağınız aramaya göre çok daha sağlıklı sonuç veren bu yöntemi kullanmak için yakın bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Onun hesabı üzerinden yaptığınız aramada profili görebiliyor fakat kendi hesabınızdan aratınca söz konusu kişinin hesabına ulaşamıyorsanız engellenmişsiniz demektir.
 • Eğer iki hesap üzerinden yaptığınız aramalarda da çıkmıyorsa; kişi ya profilini aramaya kapatmıştır, ya hesabını dondurmuştur ya da arkadaşınızı da engellemiştir.

Hesaba Bağlı Olmadan Arama:

 • Yukarıdaki yöntemleri deneyerek net bir sonuç elde edemediyseniz, bir de hesabınızdan çıkış yaptıktan sonra aramayı deneyin.
 • Eğer arama sonucunda profil açılırsa kesinlikle engellenmişsiniz demektir.

Sohbet Geçmişini İnceleme

face2

 • Sizi engellediğini düşündüğünüz arkadaşınızla daha önce Facebook üzerinden mesajlaştıysanız bu konuşmayı engeli tespit etmek için kullanabilirsiniz.
 • Eski sohbetinizi açın ve karşı tarafın ismine tıklamayı deneyin.
 • Eğer imleç ismin üzerinde olduğu halde tıkladığınızda o kişinin profili karşınıza çıkmıyorsa engellendiğinizden emin olabilirsiniz.

Peki, Facebook Messenger’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Kullanıcılar Messenger uygulaması özelinde de karşı tarafı engelleyebilir. Bu durumda sizi engelleyen kişinin profilini görüntülemeye devam edebilirsiniz ancak attığınız mesajlar iletilmez ve dolayısıyla karşı taraftan bir dönüş alamazsınız.

Facebook’ta sohbette engellendiğimi nasıl anlarım?” sorusuna cevap vermek için yapılabilecek en iyi şey, sizi engellediğini düşündüğünüz kişiye mesaj atmaktır.

face3

 • Messenger uygulamasını açın ve sizi engellediğinden şüphelendiğiniz arkadaşınız ile mesajlaşma başlatın.
 • Eğer yazdığınız mesajı gönderdikten sonra karşınıza “Bu kişiye ulaşılamıyor” şeklinde bir yazı çıkarsa ya da mesajlar karşı tarafa hiçbir zaman iletilmezse o kişi sizi ya engellemiştir ya da hesabını dondurmuştur.

Facebook Engelimi Kaldırmam Mümkün mü?

Arkadaş listesindeki biri tarafından engellendiğini fark eden kişilerin elbette akıllarına gelen ilk şey “Facebook’ta engellendiğimi nasıl kaldırırım?” sorusudur. Maalesef bu problemi çözmek için engellenen kişinin internet ortamında yapabileceği bir şey yoktur. Facebook engeli ancak engelleyen kişi tarafından kaldırılabilir. Bu durumda yapılabilecek tek şey sizi engelleyen arkadaşınızla başka kanallar üzerinden iletişim kurmaktır. Bu şekilde sorunun ne olduğunu kendisinden öğrenebilir, bir araya gelerek aranızdaki problemleri çözebilirsiniz.

Facebook’ta Engelleme Nasıl Yapılır?

Dilerseniz siz de profilinizi görüntülemesini istemediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz.

face4

 • Öncelikle ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan küçük ok işaretine tıklayın ve açılan menüden ayarları seçin.

face5

 • Daha sonra açılan sayfada sol taraftaki “Engelleme” sekmesine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda engellemek istediğiniz kişilerin adını yazmanız yeterli olacaktır.

Güncel teknoloji haberleri için tıklayınız.