Microsoft’un Call of Duty oyunlarının PlayStation’da ücretsiz olması için Activision’a yaptığı teklifin Federal Ticaret Komisyonu tarafından adil bulunmamasıyla açılan davanın ilk ön duruşması önümüzdeki Salı günü görülecek.

Yaklaşık 2 hafta önce yaşanan gelişmelerle Microsoft, Call of Duty markasının yaratıcısı Activision’a ‘oyun PlayStation’da 10 yıl boyunca ücretsiz olsun’ diyerek yaptığı tekliften bahsedip detaylarını aktarmıştık.

Microsoft’un yaptığı bu teklif, Biden yönetiminde olan ABD’nin Federal Ticaret Komisyonu tarafından antitröst yasalarına uygun bulunmadı ve Microsoft’a bir dava açıldı. Bu davanın ilk ön duruşması, 3 Ocak Salı gününde gerçekleşti.

Davanın Açılma Nedeni

Microsoft, bu teklifin orijinalinde Call of Duty yapımcısı Activision için tam 69 milyar dolarlık teklifte bulunmuştu. Federal Ticaret Komisyonu tarafından pek de adil bulunmayan bu teklifi Microsoft, daha önce de belirttiğimiz şekilde değiştirerek sıyrılmaya çalışmıştı.

Bu ikinci teklifin değerlendirilmeye sunulacağı ilk ön duruşma, önümüzdeki Salı gününde gerçekleşecek. Antitröst uzmanlarına göre Federal Ticaret Komisyonu, yargıçtan bu anlaşmayı iptal etmesini isteyerek kazanamayacağı bir savaşa adım atıyor.

Oyuncuların Activision İçin Açtığı Dava

Activision’ı satın alma çabalarına devam eden Microsoft, bu sefer oyuncuların yasal tepkisiyle karşılaşmıştı. Bir grup oyuncu Microsoft’a karşı harekete geçti. On oyuncudan oluşan grup, Microsoft’un Activision’ı satın alma anlaşmasına karşı dava açtı. Bloomberg Law tarafından aktarılan bilgiler doğrultusunda oyuncular, satın alımla Microsoft’un ‘tekele dönüşeceğini’ savundu.

“Microsoft, Satın Alım ile Rekabeti Düşürebilir”

Oyuncular, dosyada sundukları açıklamalarında Microsoft’un Activision satın alımının “rekabeti azaltacağını ve tekel oluşturacağını” öne sürdü. Bu yüzden de bu satın alımın ABD yasalarına uygun olmadığını paylaştı. Oyuncular, Call of Duty, World of Warcraft, Doom ve The Elder Scrolls gibi serilerin Microsoft’un eline geçeceğine de ‘dikkat çekti’.

Oyuncuların şikâyetleri, Sony’nin şikâyetleriyle oldukça paralel gibi görünüyor. Özellikle Call of Duty kısmı öne çıkıyor. Ancak Microsoft’un Sony’nin bu şikâyetlerine CoD serisini PlayStation Plus aboneliğine dahil etme teklifiyle yanıt verdiği ortaya çıkmıştı.

Microsoft’un Call of Duty oyunlarının PlayStation’da ücretsiz olması için Activision’a yaptığı teklif için Federal Ticaret Komisyonu tarafından açılan dava hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz