Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaHaberFAST Para Transferi Üst Limiti Yükseltildi

FAST Para Transferi Üst Limiti Yükseltildi

24 saat para transferi yapmamıza olanak sağlayan FAST para transferi üst limiti bugün itibari ile yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemini 8 Ocak 2021 itibari ile kullanıma açmıştı. Vatandaşların kullanım oranını ve düzenini izleyebilmek adına ilk zamanlarda maksimum transfer limiti 50 TL olarak belirlenmişti.

Daha sonrasında Merkez Bankası, FAST sisteminin yaygın olarak sorunsuz bir şekilde kullanılabildiğini gözlemlemiş, maksimum para transfer limitini kademeli olarak yükseltme kararı vermişti. En son FAST para transferi üst limiti 1000 TL iken, bugün itibari ile yeni limit 2000 TL miktarına yükseltildi.

FAST ve EFT Farkları

FAST ve EFT, prensipte aynı işlemi yapabilse de ikisi arasında bazı farklar bulunuyor. Bunlardan ilki, EFT ile para transferi konusunda herhangi bir şekilde “hızlı” olma vaadi bulunmuyor. Herhangi bir problem oluşması durumunda banka, EFT ile transfer edilen parayı belli bir süre havuzunda tutabiliyor.

Bunun yanında EFT, yalnızca mesai saatleri içerisinde yapılabiliyor. Yani akşam saatlerinde ya da hafta sonları, kişiler bir bankadan başka bankaya para transferi yapamıyor. Ancak FAST ile birlikte kullanıcılar, 7/24 istediği kişiye hızlıca para transferi yapabiliyor.

tcmb-fast

FAST Nasıl Kullanılır?

FAST sistemini kullanabilmek için bu sistemi banka hesabınız ile tanımlamak gerekiyor. FAST servisini kullanmak istediğiniz banka hesabının mobil uygulamasından, doğrudan aktivasyon yapılabiliyor. Ayrıca bu uygulama ile birlikte, FAST transferlerinde cep telefonu numarası, TC kimlik numarası ya da e-posta adresi eşleştirilebiliyor. Bu sayede uzun ve karışık IBAN numarası kullanımı zorunluluğu da ortadan kalkmış oluyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yetkilileri, vatandaşların bu sistemden memnun olduğunu belirtti. Bu bağlamda günlük FAST ile para transferi sayısı 2 milyon civarında iken, 11.3 milyon vatandaş FAST adresine sahip.

İlginizi Çekebilir:

Türkiye Merkez Bankası Kripto Para Çalışmalarını Hızlandırdı

Şikayetvar, Bankalarla İlgili Verileri Derledi: İşte En Çok Sorun Yaşanan Konular!

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR