Redington Türkiye, yeni fidye yazılım çözümü SafeHouse ‘u KOBİ’lerin hizmetine sundu. Tak-Çalıştır bu sistem kobilere neler sağlıyor?

Son 20 yılda yaşanan dijitalleşme ve pandemi sürecinin dönüşüme kazandırdığı hız ile dijital ortamların tehlikeleri de artıyor. Bu tehditlerin en yaygın olanlarından biri ise fidye yazılımı (ransomware) olarak öne çıkıyor. Fidye yazılım saldırıları kurumsal bilgilerin çalınması yoluyla şirketlerin maddi zarara ve kurumsal imaj kaybına uğramasına sebep oluyor.

Bilgisayar korsanlığı gibi konularda uzmanlaşan bir sigorta şirketi olan Hiscox’un yayınladığı bir rapora göre, 2017 yılında yaşanan ve yüzlerce işletmenin ciddi veri kayıplarına uğramasına yol açan “WannaCry” fidye yazılım saldırısında zarar gören firmaların %50’sinin bu konuyla alakalı herhangi bir hazırlığı bulunmamaktaydı. Bu firmaların %32’si 5 günden fazla verilerine erişemedi ve %20’si para ödemesine rağmen datalarını geri alamadı. Hiscox’un 2021 raporundan yola çıkarak, daha fazla firmanın saldırıya uğradığını, saldırıların sıklığının artığını, firmaların BT bütçelerindeki siber çözümlere ayırdığı bütçenin yükseldiğini ve fidye yazılımı çözümlerinin daha ön plana geldiğini görüyoruz. Araştırma şirketi Gartner’ın 2021 “Veri Yedekleme ve Kurtarma” raporuna göre 2025’e geldiğimizde BT organizasyonlarının en az %75‘i bir ve birden fazla saldırıyla yüzleşecek.

Fidye yazılımları, önemli verileri hedef alır ve bu verileri kilit altına alarak veri karşılığı fidye ister. Bu durum çözüme kavuşturulana kadar geçen süreç maddi olarak zarar doğurur tabi ki ancak durumun kendisi de kurumsal marka kimliğine zarar verir. Bu riskle savaşmada etkili yöntemlerden biri korunma önlemleri almaktır ancak bir diğer yöntem de verilerin yedeklenmesidir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler açısından yedekleme işlemi çok büyük önem taşır. Verileri dağıtık yapıda kullanan birçok şirket, farklı yerlerde bulunan verileri yedekleyebilmek için farklı yedekleme çözümleriyle uğraşmak zorunda kalabiliyor ve bu yöntem verimsizlikle beraber ek maliyetleri de beraberinde getiriyor.

Redington Türkiye’den yenilikçi çözüm SafeHouse

Artan fidye yazılımı tehdidine karşı Redington Türkiye, alanında ilk, kullanıma hazır tak-çalıştır fidye yazılım çözümü SafeHouse ’u hizmete sundu. Dijital sermayenin güvende tutulmasını ve verilerin kesintisiz korunmasını sağlayan SafeHouse, Veritas, Trend Micro ve Supermicro ürünlerinin bir araya getirilmesiyle geliştirildi.

Trend Micro Deep Security ile veriler, yedeklerinin saklandığı sunucu ile kurumun ortamında bulunan sanal ve fiziksel sunucularda korunuyor. Trend Micro çözümü güvenlik açıklarını tespit ederek çözüm önerileri sunarken, Veritas Backup Exec çözümü, basit, güvenilir ve kesintisiz bir yedekleme sistemine sahip olunmasını sağlıyor. Supermicro’nun sunucuları üzerine kurulan bu yazılımlarla, fidye yazılımlarına karşı koruma, hızlı, verimli yedekleme ve kurtarma hizmetleri sunuluyor. Optimize edilmiş depolama, akıllı veri tekilleştirme ile sağlanıyor. Bu sayede işletmeler ister sanal ister fiziksel ya da çoklu bulut ortamında olsun, her türlü verilerini SafeHouse ile koruyabiliyorlar.

Redington Türkiye Genel Müdürü Cem Borhan “Bir BT pazaryeri olarak kendini konumlayan Spicework’ün verilerine göre, ortalama bir organizasyon 4 adet yedekleme yazılımı kullanıyor. SafeHouse’un içinde yer alan Veritas Backup Exec çözümü ile bunun önüne geçip maliyet ve operasyon avantajı yaratmayı hedefliyoruz. Bu yedekleme yazılımı ile fiziksel, sanal, bulut ortamlarını yedeklemek ve alınan yedeklerin tek bir ekrandan yönetilmesi mümkün oluyor. Fidye Yazılım tehdidine karşı fiyat, performans ve güvenlik kriterlerini bir arada sağlayan SafeHouse çözümünü Türkiye’deki kurumların hizmetine sunuyoruz” dedi.

KOBİ’ler SafeHouse çözümünden yararlanabilmek için redington.com.tr ‘de yer alan ürün sayfasını ziyaret edebilir, buradan kolayca başvuru yaparak demo talep edebilir.

Tekno Safari YouTube sayfamıza abone olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir:

Boeing ve Airbus, 5G teknolojisinin ertelenmesini istiyor

GeForce Now için haftalık abonelik paketi eklendi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz