Mayıs ayının sonunda Amazon’un film stüdyosu MGM (Metro Goldwyn Mayer)’yi bünyesine eklemesi e-ticaret şirketini zora sokmuş durumda. Aktarılan bilgilere göre, ABD Federal Ticaret Komisyonu, Amazon ’un MGM ’yi satın alması ile ilgili soruşturma başlattı. 

Amazon ’un mayıs ayının sonunda tamamladığı MGM satın alımı şirket hakkında soruşturma açılmasına neden oldu. Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Amazon mayıs ayının sonunda MGM’yi 8.45 milyar dolara bünyesine ekleyerek ciddi bir atılım gerçekleştirmişti. Eğlence sektörünün önemli isimlerinden biri olan MGM’yi satın alan Amazon’un anlaşması detaylı bir şekilde incelenecek. 

The Information’ın aktardığı habere göre, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Amazon’u söz konusu satın alımla birlikte illegal yoldan rekabeti avantajı sağlayıp sağlamadığı yönünde soruşturacak. Amazon, sadece MGM’yi satın alması ile alakalı değil ayrıca şirketin e-ticaret platformu ile ilgili de bir çalışmanın sürdürüldüğü aktarılıyor. Yani FTC, Amazon’un rekabete aykırı hareket edip etmediğini soruşturacak. 

Sadece MGM anlaşmasıyla değil, e-ticaret alanında da soruşturulacak

FTC, soruşturmayı “anlaşmaya ilişkin derinlemesine bir soruşturma” olarak tanımlıyor. Bu da soruşturmanın aylarca sürebileceği anlamına geliyor. Bir Amazon eleştirmeni de olarak anılan antitröst savunucusu Lina Khan’ın da bulunacağı soruşturmanın detayları ise merakla bekleniyor. 

Amazo’nun faaliyet gösterdiği pek çok alanda pazar gücünün sorgulanacağı soruşturmada, Amazon’un yasadışı yollarla kazanç sağlayıp sağlamadığı da araştırılacak. MGM ile yapılan anlaşma için de geçerli olan bu durum, Amazon’un canını fena halde sıkabilir. 

MGM’yi bünyesine ekleyen Amazon hakkında FTC tarafından açılan soruşturma hakkında FTC yorum yapmayı reddetti. Rekabet avantajı sağladığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Amazon ise konu ile alakalı bir açıklama yapmadı. 

Amazon MGM ile birlikte yayın haklarını da satın almıştı

Amazon’un oldukça stratejik olan bu hamlesi ile birlikte şirket, MGM’nin bünyesinde barınan 4.000 film ve 17.000 TV şovunun artık resmi sahibi oldu. 

Amazon’un satın aldığı film stüdyosunun arşivinde; 12 Angry Men, Basic Instinct, James Bond, Fargo, Hobbit, Stargate ve Robocop gibi ünlü yapımlar yanında binlerce film daha yer alıyor. MGM’nin ayrıca, 2017 yılında Epix isimli bir kanalı tamamen satın almış olduğu da biliniyor. Dolayısıyla MGM arşivindeki tüm yapımların, satış sonrası Amazon bünyesindeki platformlara geçmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:

Çevrim içi İçerik Sektöründe Rekabet Artıyor: Amazon, MGM ’yi Resmi Olarak Satın Aldı!

WarnerMedia ve Discovery, Birleşeceklerini Açıkladı 

Haftalık Teknoloji Gündemi – Netflix E-Ticarete Atıldı, Bitcoin Resmi Para Birimi Oldu!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz