Binance and FTX logos are seen in this illustration taken, November 8, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Dev kripto para borsası Binance’nin CEO’su çok kısa bir süre önce FTX’i satın almayı planladıklarını duyurdu. Yaşanan bu gelişmenin hemen ardından FTX Global’den FTX TR’ye olan aktarımlar askıya alındı.

Kripto para borsasının önde gelen isimlerinden FTX’in kurtarma paketi duyurusundan sonra Binance’nin CEO’su Changpeng Zhao, FTX’i satın almayı düşündüklerini açıkladı. Bundan hemen sonra ise FTX Global’in Türkiye ayağı FTX TR’ye yapılan işlemlerin askıya alındığı açıklandı. Elde edilen bilgiler doğrultusunda kullanıcılar, bankalardan varlıklarını çekemiyor. Askıya alınma işleminin hemen ardından yatırımcıların nasıl bir yol izleyeceği ise henüz bilinmiyor.

FTT’de Büyük Bir Düşüş Yaşanıyor

FTX’in yerel token’ı FTT, yaşanan olaylar ardından 15 dolar seviyesinde işlem görmeye başladı. İlerleyen saatlerde ise büyük bir düşüş ile 2.89 seviyesine kadar geriledi. Bu olaydan zincirleme olarak diğer kripto para piyasaları da etkilendi.

Piyasada Birkaç Gün Yüksek Oynaklık Yaşanacağı Düşünülüyor

Son günlerde yaşanan gelişmeler hakkında değerlendirme yapan Swissquote Bank analisti İpek Özkardeşkaya, bu durumla ilgili: “Bir kaç gün yüksek oynaklık ve satış göreceğiz, ancak yayılma muhtemelen sınırlı kalacak ve hayatta kalanlar devam edecek.” dedi.

Özkardeşkaya, FTT tokenındaki son satışın endüstri çapında bir satışı tetiklediğini belirtti ve şu sözleri kullandı: “Dünyanın en büyük dördüncü kripto para borsasının bir kaç saat içinde hızla kaosa sürüklendiğini izlenirken, kripto para birimlerinin istikrarı ve güvenilirliği ile ilgili endişeler tekrar manşetlere döndü.”

Son olarak Özkardeşkaya bilgi notunda şunları söyledi: “Yine de yatırımcılar, çoğunlukla düzenlemeye tabi olmayan bir sektörde faaliyet gösterdikleri ve sorunların her an ortaya çıkabileceği konusunda bir kez daha uyarılacak.” 

Kripto Para Piyasasındaki Son Durum

Satın alma haberinin etkisiyle Bitcoin 19 bin 380 dolar seviyesinden  20 bin 580 dolara kadar yükseldi fakat bu yükseliş kısa sürdü. Lider kripto para tekrar 17 bin 200 dolar seviyelerini gördü. Bitcoin ise günlük yüzde 8,1 değer kaybıyla 18 bin 230 dolar seviyelerinden işlem gördü. Ethereum yüzde 14,2 değer kaybederek 1271 dolardan işlem gördü. Cardano yüzde 3,2 değer kaybıyla 0,37 dolardan, Solana ise yüzde 34,6 değer kaybıyla 18,1 dolardan işlem gördü. Dogecoin ise yüzde 15 değer kaybıyla 0,08 dolardan işlem gördü.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz