En Çok Telefon Üreten Şirket 2020

TrendForces’, akıllı telefon pazarına ilişkin geçen yılın rakamlarını açıkladı. Aktarılan detaylara göre; Samsung, 2020 yılında en çok akıllı telefon üreten şirket oldu. Bununla birlikte; 2020’de, akıllı telefon üretiminin pandeminin de etkisiyle bir önceki yıla göre rekor bir seviyede düşüş gösterdiği belirtildi. 

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgını, birçok sektörü olduğu gibi teknoloji dünyasını da etkisi altına aldı. Pandemi etkilerinin zirveye ulaştığı 2020 yılında; birçok teknoloji devi, ciddi tedarik ve üretim sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Bu nedenle üretim oranları, önemli miktarda düşüş gösterirken eskiden piyasaya sürülen ürünlerin satışı da artış gösterdi. ‘TrendForces’ ise akıllı telefon pazarına ilişkin geçen yılın rakamlarını açıkladı. Aktarılan detaylara göre; Samsung, 2020 yılında en çok akıllı telefon üreten şirket oldu. Listede Samsung’u; sırasıyla Apple, Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo takip etti. 

Diğer yandan; Apple’ın, üretim rakamlarında ikinci sıraya yerleşmesi dikkat çekti. Huawei’nin ABD ambargosu sonrası yaşadığı tedarik sorunlarına bağlı olarak üretim hacminin düşmesinin, Apple’ı ikinci sıraya yükselttiği tahmin edildi. Bununla birlikte; 2020 yılında, toplamda 1.25 milyar birim akıllı telefon üretimi gerçekleştiği belirtildi. Söz konusu rakamın, bir önceki yıla göre yüzde 11’lik rekor bir düşüşe tekabül ettiğinin de altı çizildi.  

Samsung, 2020 yılında en çok akıllı telefon satan marka olma niteliği de taşıyordu 

En Çok Akıllı Telefon Satan Marka 2020

Öte yandan; en çok akıllı telefon üreten şirket olan Samsung, 2020 yılında en çok akıllı telefon satan marka olma niteliği de taşıyordu. Analistler, 2021 yılında akıllı telefon üretiminin yüzde 9 artış yaşayacağı ve 1.36 milyar birime çıkacağına işaret etti. Bununla birlikte; 2021 yılında da listenin ilk 2 sırasına, Samsung ve Apple’ın oturacağı tahmin edildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Samsung, Akıllı Telefon Satışlarında 2020 Yılını Son 9 Yılın En Düşük Rakamlarıyla Kapattı! 

Samsung CEO’su: “2021 Samsung için Efsanevi Olacak”

5G Akıllı Telefon Satışında Samsung Yüzde 22’lik Oranla Birinci Sırada

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz