Teknoloji üreticileri 5G bağlantı destekli akıllı telefonların yaygınlaşması için çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Bu bağlamda Samsung’da tüketicilerine 5G destekli cihazlar sunarak destek oluyor. Açıklanan yeni verilere göre Samsung, 5G bağlantı desteği bulunan cihaz satışında küresel anlamda birinci oldu. 

Strategy Analytics’in Ekim 2020’de yayınladığı rapora göre, Samsung Galaxy S20+ 5G, 2020’nin ilk yarısında elde edilen gelire göre dünyada en çok satan 5G cihaz oldu. Şirketin küresel gelirdeki payının yüzde 9’unu oluşturdu. Aynı dönemde, Galaxy S20 Ultra 5G şirketin küresel gelirin yüzde 8’ini oluşturdu. İkinci, Galaxy S20 5G ise küresel gelirin yüzde 5’ini oluşturarak üçüncü sırada yer aldı. Samsung’un Galaxy S20 üçlüsü böylece dünyada en çok satan 5G akıllı telefonlar oldu. Küresel çapta 5G satış gelirlerinin yüzde 22’sini elde etmiş oldu.  

Satış liderliğinin yanında Samsung, 5G teknolojisini dünyanın her yerine ulaştırmak için bir dizi yeni cihaz ve ağ çözümünü de piyasaya sürdü. Samsung, geçtiğimiz iki yıl boyunca Galaxy A51 5G gibi orta segment cihazlardan Galaxy Z Fold2 gibi kategori öncüsü cihazlara kadar eksiksiz bir Galaxy 5G telefon portföyü ortaya koydu. Samsung ayrıca 5G özellikli PC’leri ve tabletleri de piyasaya sürdü. Bunların yanında Samsung; 5G RAN, Çekirdek ve Ağ Otomasyon araçları dâhil olmak üzere 5G teknolojisini çeşitli ağ çözümleriyle ileriye taşımak amacıyla dünyanın önde gelen mobil operatörleriyle yakın iş birlikleri yürüttü.

Samsung 5G dönüşümüne öncülük ediyor

Bu başarı aynı zamanda Samsung’un on yılı aşkın bir süredir devam eden ve 5G’nin gelişimine katkıda bulunan  vizyonunun da göstergesi. Samsung, 10 yılı aşkın bir süredir anlamlı yenilikler yaratma ve güçlü bir ortaklık ağı oluşturma yönünde yatırımlar yapıyor.  5G teknolojisinin temellerini atıyor. Samsung yonga setlerinden ağ çözümlerine ve cihazlara uzanan geniş bir kapsamda 5G teknolojisinin ortaya çıkışından bu yana 5G’nin  önemli bileşenlerini geliştirmeye devam ediyor.

Samsung’un uzman araştırma ve geliştirme ekipleri; standardizasyon grupları ve operatörlerle yapılan iş birliklerinin yanı sıra 5G teknolojisinin taahhüt ettiği veri hızlarından ve bant genişliğinden daha fazlasını sunabilen bir teknoloji yaratmayı başardı. Şirket, 2009 yılında ultra yüksek frekanslı mmWave teknolojisi alanında araştırmalar yürütmeye başladı. 2013’e gelindiğinde, yapılan testlerde 1Gbps hızın üzerine ulaşıldı. Bundan bir yıl sonra, mmWave kullanılarak 7.5Gbps hızla yeni bir rekora imza atıldı. 2018’den bu yana Samsung’un sunduğu çeşitli 5G ağ çözümleri, 5G hizmetlerinin Japonya, Kore ve ABD’de ticari olarak piyasaya sürülmesinde kilit rol oynadı. 

Samsung, VT firmaları ce mobil operatörlerle yaptığı iş birliklerinin kapsamlarını genişletti. Bu bağlamda tüketicilerin en iyi 5G deneyimini yaşamalarını sağlamak amacıyla özellikle 5G Bağımsız ağlar, özel 5G ağları ve kritik görev ağlarında 5G teknolojisi için çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca, Samsung’un 5G ağ çözümleri portföyü  RAN, Çekirdek ve Ağ otomasyon araçları gibi son teknoloji gelişmiş 5G ağ çözümlerini de içeriyor. 

Ağ çözümlerinin yanı sıra Samsung dünyanın ilk satın alınabilir 5G telefonu Galaxy S10 5G ve ilk 5G tableti Galaxy Tab S6 5G’yi 2019 yılında piyasaya sürdü. Geçtiğimiz 2 yıl boyunca Samsung, akıllı bağlantılar ve Galaxy cihazları ile tüketiciler için 5G deneyiminde iyileştirmeler yapmaya devam etti.

İlginizi Çekebilir:

5G Kapsama Alanı 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Galaxy Note 20 Ultra Eylül Ayında En Çok Satan 5G Telefon Oldu

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz