YouTube, koronavirüs ile alakalı yeni bir tedbir daha aldığını açıkladı. YouTube, koronavirüs aşısı ile ilgili yanlış ve yanıltıcı bilgileri içeren videolarla birlikte komplo teorisi barındıran videoları da platformdan kaldıracak.

2019 yılının Aralık ayından bu yana tüm dünyanın etkisi altında kaldığı koronavirüs pandemisiyle alakalı pek çok ülke aşı çalışmalarını sürdürüyor. Gelişmeler umut verici olsa da aşı karşıtı pek çok insan bulunuyor. Bu bağlamda koronavirüs ile ilgili halk sağlığını tehdit eden yanlış ve yanıltıcı bilgiler özellikle sosyal medya platformlarında çok hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Twitter, Facebook, Instagram gibi kullanıcı sayısı milyarları açan pek çok şirket bünyelerine koronavirüs ile alakalı çeşitli tedbirler ekliyor. Ayrıca platformlarında yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek amacıyla çalışıyorlar. 

Aşı çalışmalarının devam ettiği ve bilim insanlarının yoğun bir şekilde araştırmalar yaptığı bu dönemde, koronavirüs aşısı karşıtı pek çok paylaşım yapılmaya başlandı. Bilgi kirliliğinin çok yüksek seviyeye ulaştığı bu dönemde pek çok platform koronavirüs ile alakalı tedbirlerin yanına koronavirüs aşısı ile ilgili de yenilikleri bünyesine eklemeye başladı. Video paylaşım platformu YouTube da bu konuyla alakalı yeni bir açıklama yaparak, platformda paylaşılan aşı karşıtı ya komplo teorileri içeren videolara izin verilmeyeceğini belirtti. 

YouTube koronavirüs aşısı ile ilgili doğrulanmamış bilgiler bulunan videoları silecek

YouTube ayrıca covid-19 Covid-19 Hakkında Yanlış Bilgilendirme Politikası’na bazı yeni kurallar ekledi. Şirket, platformda koronavirüs aşısı ile ilgili “yerel sağlık yetkilileri veya Dünya  Sağlık Örgütü’nün uzman fikir birliğiyle çelişen” doğrulanmamış iddiaları kaldırabileceğini açıkladı. YouTube, koronavirüs aşısı ile ilgili almış olduğu tedbirlerin insanların doğru bilgiye ulaşabilmesi amacıyla getirildiğini açıkladı. YouTube ‘un koronavirüs aşısı ile ilgili yeni politikası pek çok yanlış bilgiyi platformdan uzak tutacak. Sosyal medya platformlarında dolaşan “aşının kısırlığa neden olduğu”, “insanları öldürebileceği” iddia edilen metinleri barındıran videolar kaldırılacak. Bunun yanı sıra 5G baz istasyonlarının koronavirüs yaydığı komplo teorileri gibi pek çok asılsız iddia artık YouTube tarafından kaldırılacak. 

İlginizi Çekebilir:

Koronavirüs, Akıllı Telefon Üzerinde 28 Gün Boyunca Yaşayabiliyor

Türkiye’de İlk Defa Koronavirüs Geçiren Bir Hasta Yeniden Koronavirüse Yakalandı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz