Google’ın başı yine kullanıcı verileriyle dertte. Gizli sekme kullanımında dahi verileri takip eden Google’a haziran ayında dava açılmıştı. Davaya itiraz eden Google’a mahkemeden red yanıtı geldi. ABD’li Google, gizli sekme kullanıcı verilerini izlediği için yargılanacak. 

Pandemiyle birlikte sosyalleşmekten market alışverişine, işten eğitime derken artık her şeyi online olarak hallediyoruz. Ancak internetteki ayak izlerimiz, firmalar ve sosyal medya platformları tarafından izleniyor. Bu bağlamda kullanıcı verileri ve gizliliği ile alakalı da sık sık gündeme yeni haberler geliyor. Halihazırda kullanıcı verileriyle başının dertte olduğu Google’a da geçen haziran kullanıcıları gizli sekmede de dahi takip ettiği için dava açılmıştı. İtiraz hakkını kullanan şirkete red yanıtı geldi. Google, takip ettiği gizli sekme kullanıcı verileri için yargılanacak.

Google, gizli sekme kullanıcı verilerini de izliyor

ABD’de de açılan dava, şirketin kullanıcıları gizli sekmedeyken takip edip veri toplamaya devam ettiği gerekçesiyle ele alınıyor. Kullanıcıları yanılttığı ve verileri gizli bir şekilde toplayarak yasaları ihlal ettiği belirtilen Google’a tazminat davası açılmıştı. Söz konusu durumdan etkilenen milyonlarca kullanıcı için 5 milyar dolarlık tazminat davası bulunan şirket, davayı kabul etmemişti. 

Google davayı kabul etmiyor

Google sözcüsü Jose Castenda’nın yaptığı açıklamada, ”Chrome’daki gizli sekme, size etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.” ifadelerini kullandı. Davanın düşmesi gerektiğini belirtti. Ancak mahkeme itirazı reddetti. 

Elde edilen son verilere göre, Google’ın davanın düşmesi için başvuruda bulundu. Ancak mahkeme şirketi haksız buldu. Google, takip ettiği gizli sekme kullanıcı verileri için 5 milyar dolarlık tazminat davasıyla resmi olarak karşı karşıya gelmiş oldu. 

Google sözcüsünün yaptığı açıklama doğru olsa da kullanıcıları yanılttığı ve tam olarak hangi verileri topladığını açıklamadığı için şirketin haksız bulunacağı tahmin ediliyor. Düşmeyen bu dava Google’ı daha şeffaf bir politikaya doğru itebilir. Gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

İlginizi Çekebilir:

Google, Fransa ve İspanya’da Yayınlanan Reklamlar İçin Ücret Güncellemesi Yaptığını Duyurdu 

Google, Kişiselleştirilmiş Reklamlar Gösterilmesini Sağlayan Çerezleri Kullanmayı Bırakıyor 

En İlginç Mobil Uygulamalar: Deep Nostalgia, Helal App ve Fazlası! | Hepsini Test Ettik!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz