Google Fransa Reklamlar
Okuma Süresi
2 dakika

ABD merkezli teknoloji devi Google, Fransa ve İspanya’da yayınlanan reklamlar için 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yeni ücretler uygulamaya başlayacağını açıkladı. Söz konusu ülkelerde, faturaya veya ekstreye yüzde 2 ‘Yasal İşletim Maliyeti’ ekleneceği ifade edildi.  

ABD merkezli teknoloji devi Google, Fransa ve İspanya’da yayınlanan reklamlar için 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yeni ücretler uygulamaya başlayacağını açıkladı. Belirli ülkelerde yayınlanan reklamlar için söz konusu tarihten itibaren kesilecek fatura veya ekstrelere yeni bir ücret eklenmeye başlanacağı belirtildi. Bu kapsamda şirket, Fransa ve İspanya’da faturaya veya ekstreye yüzde 2 ‘Yasal İşletim Maliyeti’ ekleneceğine işaret etti. ‘Yasal İşletim Maliyetleri (ROC)’nin, Fransa ve İspanya’da dijital hizmet vergisi yasalarının getirdiği maliyetin bir kısmını karşılamak amacıyla ekleneceğinin de altı çizildi.  

Söz konusu maliyet, 2020 yılının Kasım ayının başından bu yana Türkiye’de yüzde 5’lik bir oranda ödeniyordu. Google, Fransa ve İspanya’daki fiyat düzenlemesi sonrası gözlemlenebilecek değişikliklere de dikkat çekti. Aktarılan detaylara göre; ‘Google Ads’ aracılığıyla satın alınan reklamlar ile ilgili ücretler, faturada veya ekstrede her ülke için ayrı bir satır öğesi olarak gösterilecek. Kullanıcılar, bu ücretleri ‘Google Ads’ hesaplarını “İşlemler” bölümünde de görebilecek. Kullanıcıların bulunduğu ülkede geçerli olan satış vergisi, KDV, GST veya QST gibi vergiler, yeni ücretlere de uygulanabilecek.  

Otomatik ödeme yapan ‘Google Ads’ kullanıcılarının hesap bütçesine, bu ücretler ilave olarak eklenecek

Google Ads Otomatik Ödeme

Paylaşılan diğer bilgilere göre; aylık faturalandırma veya otomatik ödeme yöntemiyle ödeme yapan ‘Google Ads’ kullanıcılarının hesap bütçesine, bu ücretler ilave olarak eklenecek. Örneğin 100 euro’luk bir bütçe varsa ve Fransa’da yayınlanan reklamlar için 2 euro ‘Fransa Yasal İşletim Maliyeti’ tahakkuk ederse, diğer kullanıcılara 102 euro fatura edilecek ve bulundukları ülkede uygulanan vergiler de ücrete eklenecek. Manuel ödeme yöntemiyle ödeme yapan kullanıcılar, bu ücretleri ödemenin tamamı harcandıktan sonra alabilecek. Açık bakiye kalması durumunda; söz konusu bakiye, sonraki ön ödemeden otomatik olarak düşülecek. Örneğin; Fransa’da yayınlanan reklamlar için 2 euro ‘Yasal İşletim Maliyeti’ tahakkuk ederse ve 100 euro’luk yeni bir ödeme yapılırsa, kullanıcıların reklam göstermek için 98 euro (100 euro – 2 euro) kredisi olacak ve kullanılabilir bakiyeleri 98 euro olarak görünecek.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google, Fransa Ekonomi Bakanlığı’ndan 1.1 Milyon Euro Para Cezası Aldı 

Google, Yasa Gereği Fransa’da Haber Sitelerine Ödeme Yapacak

Google, Kişiselleştirilmiş Reklamlar Gösterilmesini Sağlayan Çerezleri Kullanmayı Bırakıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz