Okuma Süresi
2 dakika

Google, kısa süre önce düzenlediği etkinlikte Google Lens’e yeni bir özelliğin geleceğini duyurdu. Çok yakında gelecek özellik sayesinde doktor el yazısı okunabilecek.

Doktor el yazısı, uzun yıllardır esprisi yapılan konuların başında yer alıyor. Bu ifade o kadar kalıplaştı ki, kötü yazı yazan kişilere halk arasında ”doktor el yazısı gibi” ifadesi kullanılıyor. Üstelik bazı eczacılar bu yazıları okuyamadığı için ülkemizde barkodlu reçete sistemine geçiş yapıldı. Bu problemin sadece ülkemizde olmadığını da belirtmeden geçmeyelim.

Google, Hindistan’da düzenlediği etkinlikte bu sorunu tamamen ortadan kaldıracak yeni bir özelliği tanıttı. Google Lens, bundan sonra kimsenin okuyamadığı yazıları yapay zekâ yardımıyla okunabilir kılacak.

Eczacıların Yardımıyla Geliştiriliyor

Google’ın popüler uygulaması Google Lens, içerdiği birçok özelliğin yanında basit yazıları da algılayabiliyordu. Yakın zamanda düzenlenen etkinlikte, karmaşık el yazılarını algılayabilen bir yapay zekâ modülünün Google Lens’e entegre edileceği açıklandı. Bu yapay zekâ, her ne kadar tüm el yazılarını çözmek için geliştirilse de projenin ana amacının doktor el yazılarını ve ilaç isimlerini algılama olduğu belirtildi.

Özellik Henüz Test Aşamasında

Hindistan’da düzenlenen etkinlikte, özelliğin şimdilik test aşamasında olduğu fakat yine de fazlasıyla doğru çalıştığı belirtildi. Aynı zamanda özelliğin çalışma şekliyle ilgili kısa bir video da paylaşıldı. Şirketin Hindistan CEO’su Ashwini Vaishnaw, etkinlikte bu yapay zekânın geliştirilmesi için eczacılar, doktorlar ve diğer sağlık çalışanlarının yanında el yazısı kötü olan kişilerle de çalıştıklarını açıkladı.

Söz konusu özelliğin kullanıma sunulma tarihi şu anlık net olarak belli değil. Fakat bunun bir yapay zekâ desteği olduğunu unutmadan, ilk etapta ilaç alırken doktorlara ve eczacılara danışmak büyük bir önem teşkil ediyor.

Google Lens, kendine yeni özellikler katmaya ve yararlı işler yapmaya fayda sağlamaya devam ediyor. Hindistan’da düzenlenen etkinlikte paylaşılan ve doktor el yazılarını okumayı kolaylaştıracak özellik, bunun en güzel örneği olarak karşımıza çıkıyor. Google Lens’e yeni gelecek özellik hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bu özellik çok kişi tarafından kullanılıp işe yarar bulunacak mı?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz