Okuma Süresi
1 dakika

Samsung, XR gözlük geliştirmek için Google ve Qualcomm ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Ancak bununla ilgili henüz gerçek bir ürün duyurulmadı.

Samsung, Google ve Qualcomm, genişletilmiş gerçeklik (XR) ürünü geliştirmek için yeni bir ortaklık için bir araya geldi. Unpacked 2023 etkinliğinde konuşan Samsung yetkilisi, şirketin XR teknolojisi üzerinde çalıştığını ve ürün lansmanından “çok uzakta olmadığını” belirtti.

Samsung, Google ve Qualcomm XR Gözlük İçin İlk Adımı Attı

Qualcomm ve Google ile kurulan yeni ortaklık, Samsung’un sanal gerçeklik gözlüklerine yönelik hedeflerini gözler önüne seriyor. Samsung’un yeni gözlüğü XR gözlüğe güç sağlamak için Qualcomm çipine sahip olacak. Ayrıca Android’in özel bir sürümüyle gelecek.

Qualcomm’un AR ve VR gözlüklere uzak olmadığını hatırlatmak gerekiyor. Şirket yakın zamanda AR gözlükler için özel olarak 4nm mimarisi üzerine üretilmiş Snapdragon AR2 Gen 1‘i duyurdu. Samsung XR gözlükte kullanılacak çipin özellikleri ise şu an belli değil.

 XR Gözlük Yerine “Çok Daha Sürükleyici Bilgi İşlem” Denildi

Unpacked 2023 etkinliğinde konuşan Google yetkilisi, XR gözlük yerine “çok daha sürükleyici bilgi işlem” terimini kullandı. “Kullanıcıların Google ile yapabileceklerini daha da yükseltecek yeni nesil sürükleyici bilgi işlem deneyimleri oluşturmak için iş ortaklarımızla birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Samsung’un XR gözlüğü için resmi bilgilerin olmadığını hatırlatalım. Ancak Qualcomm ve Google ile sağlanan ortaklık, şirketin yakın bir zamanda bu sektöre de giriş yapmak istediğini ortaya koyuyor.

“XR nedir?” sorusu kafanızı karıştırıyor olabilir. Sanal, artırılmış ve karma gerçekliği kapsayan XR teknolojisi, gerçek dünya ile etkileşime girilebilen bir ortam yaratıyor. Bu teknoloji, dijital ve fiziksel dünyaları harmanlayarak kullanıcı için daha sürükleyici bir kullanım sağlamayı hedefliyor.

Android Kıdemli Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer ve Qualcomm CEO’su Cristiano Amon, ortaklık hakkında konuşmak için Unpacked 2023’ün sonunda ortaya çıktı. Lockheimer; ARCore, Google Haritalar ve Google Lens aramaya dikkat çekti. Ayrıca Google Meet, Mesajlar, Wear OS ve büyük ekranlı Android cihazlar için Samsung ile işbirliği yaptıklarını hatırlattı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz