Google Chrome

Dünyanın 7 kıtasında çeşitli ülkelerde Google servislere erişim sorunu yaşanıyor. 

Sorun sebebiyle Google arama, YouTube, Gmail gibi yoğun bir şekilde kullanılan uygulamalarda bağlantı ve erişim sorunları yaşanıyor.

Sorun Türkiye’nin üç büyük şehri başta olmak üzere birçok farklı şehri kapsıyor. Kullanıcılar Google hizmetlerine kısıtlı erişim sağlayabiliyor. En büyük sorun İstanbul, Ankara ve İzmir’de görülüyor fakat diğer illerde de belli ölçüde sorunlar gözüküyor.

Erişim Sorunu Dünya Genelinde

Erişim sorunu 7 kıtada farklı ülkelerde görülüyor. Türkiye, Japonya ve Ukrayna yoğunun en ciddi olarak görüldüğü ülkeler. Bu ülkelerin yanı sıra ABD, Brezilya, Avustralya, Avrupa’da Almanya, Fransa, Hollanda ve İngiltere sorunun ciddi olarak görüldüğü diğer ülkeler. Diğer tüm kıtalarda ve birçok farklı ülkede sınırlı erişim olduğu da gelen diğer bilgiler arasında.

19 Aralık’ta benzer bir sorun yaşanmış ve bu sorunun Google- Rekabet Kurulu krizi arasında yaşanan krize bağlı olabileceği düşünülmüştü.  Ancak Google’dan daha sonra yapılan açıklamada sorunun Google’ın Bulgaristan’daki ağı üzerinde yönlendirilmiş olan trafikte yaşanan birden fazla eş zamanlı fiber kesintisinden kaynaklı olduğu ifade edilmişti.

Bugün yaşanan sorunun farklı kıtalardan birçok farklı ülkeyi kapsıyor oluşu dikkat çeken önemli bir husus oldu. Google’da daha geniş çaplı bir bağlantı sorunu olduğu görülüyor. Şirketin konu hakkında açıklama yapması bekleniyor.