Son zamanlarda her yerde karşımıza çıkan sohbet botu ChatGPT, Google’ı oldukça rahatsız etmiş görünüyor. Öyle ki CEO Sundar Pichai, ChatGPT için bir kırmızı kod bile yayınladı.

ChatGPT, teknoloji dünyasının son dönemlerdeki en önemli gündemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Temel olarak olarak bir sohbet botu işlevi gören yapay zekâ, benzerleriyle kıyaslandığında biraz daha akıllı. Öyle ki bu aracı kullanarak makale ve şiir yazabilir, kod yazdırıp oyun yapabilir veya merak ettiğiniz herhangi bir şey hakkında detaylı bir elde edebilirsiniz.

Yapay zekânın bu özellikleri, en çok da teknoloji devi Google’ı rahatsız etmiş gibi duruyor. New York Times’ın iddiasına göre Google, ChatGPT için bir ‘kırmızı kod’ bile yayınladı. Bu kırmızı kodun nedeni ise ChatGPT’nin teknoloji devi tarafından da Google’a potansiyel bir rakip olarak görülmeye başlanmış olması. Google yönetimi, ChatGPT ve buna benzer yapay zekâ teknolojilerinin, yakın gelecekte Google Arama hizmetine darbe vurabileceğine inanıyor.

Google, Yapay Zekaya Çok Fazla Önem Gösterecek

Elde edilen bilgiye göre Google’daki rahatsızlık, bizzat şirket CEO’su Sundar Pichai‘den geldi. Pichai’nin kırmızı koda paralel olarak gerek yapay zekâ gerek araştırma gerekse güvenlik birimleri ile bir araya geldiği, toplantılar düzenlediği ve bu toplantılar sonucunda çalışmaların yapay zeka bölümüne daha fazla kaydırılması talimatını verdiği ifade ediliyor. Üstelik Google, sadece ChatGPT rakibi yazılımlar gerçekleştirmeyecek. Şirket, metinleri görsel hâline getiren DALL-E‘ye benzer yapay zeka araçlarını da rekabeti sağlayacak yeterlilikte geliştirecek.

Google’ın Yapay Zekâsı; “LaMDA”

Aslında baktığımızda Google’ın ChatGPT rakibi olacak bir yapay zekâ aracı var. “LaMDA” ismindeki bu araç, tıpkı ChatGPT gibi çalışıyor. Fakat Google, bu yapay zekâyı kullanıma sunmak da biraz isteksiz. Bunun nedeni olarak yapay zekâya tam olarak güvenilmemesi konusu karşımıza çıkıyor. LaMDA, tıpkı ChatGPT gibi bazı zamanlar hatalar yapabiliyor ve alakasız cümleler kurabiliyor. Böyle bir durum yaşanması hâlinde Google, itibarının zedelenmesinden korktuğu için yapay zekâ aracını kullanıma sunmuyor. Fakat gelen son haberler, bu durumun yakın zamanda değişebileceğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz