Google Zoom
Okuma Süresi
2 dakika

Evden çalışılmaya ve eğitim görülmeye başlanan bu dönemde, en çok öne çıkan uygulamalar, görüntülü sohbet programları oldu. Bu programlar arasından, son dönemde popüler hale gelen Zoom uygulaması hakkında yine olumsuz bir haber çıktı. Şimdi de Google, Zoom kullanmayı çalışanlarına yasakladı.

Coronavirüs sebebiyle birçok insan evlerine kapanmış durumda. Bazı iş yerleri fiziksel bir çalışma ortamına ihtiyaç duyduklarından ötürü, bugünlerde çalışmaya ara vermiş vaziyetteler. Fakat dijitalleşen ve bilgisayarlara daha fazla bağlandığımız bu günlerde, işler bir şekilde evden yürütülebiliyor. Aynı şekilde üniversiteler dahil olmak üzere okulların da tatil edilmesi ile birlikte, derslerde online platformlara taşındı. Bu olaylar dünyanın çoğu için geçerli hale geldi. Evlerinden çalışan ya da eğitim görmeye devam eden insanlar, toplantılar ve dersler için videolu iletişim uygulamalarına yönelmiş durumda. Hatta devletler bile gerekli olan toplantılarını görüntülü sohbet uygulamaları üzerinden yapıyor. Bu görüntülü konuşmaların yükseldiği günlerde, en çok tercih edilen uygulamalardan biri Zoom oldu. Fakat Zoom uygulamasının gösterdiği bu yükseliş sonrasında, hakkında birçok olumsuz haber çıktı. İlk olarak Facebook’a bilgi kaçırdığı söylendi ve Zoom’a dava açıldı. Çok süre geçmeden, bilgisayarımızın kamerasına ve mikrofonuna izinsiz erişilebilmesini sağlayacak, güvenlik açıkları tespit edildi. Her geçen gün Zoom için olaylar tatsız bir şekilde devam ederken, bu sefer ülkelerden ve şirketlerden yasaklama kararları gelmeye başladı. En son olarak Google, Zoom kullanmayı çalışanlarına yasakladı.

Zoom güvenli mi?

Zoom güvenli mi

 

Zoom’un hızlı yükselişi ve hemen arkasında çıkan güvenlik açıkları sebebiyle birçok şirket, yapılan resmi iş görüşmelerini Zoom üzerinden gerçekleştirme konusunda olan fikirlerini, değiştirmeye başladı. İlk olarak, Elon Musk’ın kurucusu olduğu uzay araştırmaları şirketi SpaceX, Zoom kullanmayı çalışanlarına yasaklamıştı. Daha sonra Amerika’da olan okullar, uzaktan eğitim için Zoom kullanılmasını yasakladı. Şimdi ise Google, Zoom kullanmayı çalışanlarına yasakladı. 

Google sözcüsü Jose Castaneda, yaptığı açıklamada, bu yasaklamanın Zoom uygulamasındaki güvenlik açıkları sebebiyle olduğunu belirtti. Daha sonra ise alınan bu kararın sadece Zoom özelinde olmadığını belirtti. Jose Castaneda açıklamasında, şirket tarafından onaylanmamış uygulamaları, iş için kullanılmasının uzun bir süredir yasak olduğunu belirtti. Çalışanlarının, Zoom uygulamasını kullanmasının tek yolunun, web tarayıcısı ya da kişisel telefonları olduğunu söyledi. Çalışanların Zoom’u, kurumsal işlerini hallettikleri bilgisayarlara ve cihazlara kurulmasının yasak olduğu belirtildi.

30 bin liraya Huawei Mate Xs mi? Denizli’de üzüm bağı mı?

Daha Fazlası:

PlayStation 5 kontrolcüsü, DualSense ‘in özellikleri ve tasarımı paylaşıldı 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz