PlayStation 5 kontrolcüsü

Merakla beklenen, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 ‘in kontrolcüsünün tasarımı ve özellikleri, resmi olarak açıklandı. DualSense ismine sahip olan yeni PlayStation 5 kontrolcüsü, tasarım ve özellik noktasında bazı iyileştirmelere sahip.  

Yeni nesil oyun konsolları merakla beklenirken, dün Sony, yeni oyun konsolu PlayStation 5 ‘in kontrolcüsü hakkında resmi bir açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından paylaşılan bir görsel ile birlikte tasarımı ve ismi ortaya çıkan yeni PlayStation 5 kontrolcüsünün ismi, DualSense olarak açıklandı. Tasarımı noktasında edindiği değişimlerin yanı sıra tabii ki teknik anlamda da yeni ve gelişmiş özellikler sunuyor.  

PS5 kontrolcüsü – DualSense özellikler 

PS5 kontrolcüsü

Yapılan sosyal medya paylaşımı ile birlikte bir de resmi bir blog yazısı paylaşıldı. Paylaşılan Blog yazısı, yeni kontrolcü hakkında bazı teknik detayları ve tasarımcı düşüncülerini bizlerle paylaştı. Tabii ki yeni kontrolcünün ilk dikkat çeken tarafı tasarım değişikliği. DualSense ismini taşıyan yani PlayStation 5 kontrolcüsü, önceki kontrolcü DualShock ‘a göre renk anlamında farklı bir tasarım anlayışına gitmiş durumda. Önceki kontrolcülerin aksine, çift renk olarak tasarlanmış olan DualSense, beyaz ve siyah renklerini bünyesinde buluşturuyor. Çift renkli tasarım sonrasında birçok oyuncu, ana konsolun da çift renk olarak gelebileceği düşüncesine sahip oldu. Renk seçiminin dışında DualShock’un ön tarafında duran led sistemi, yeni PS5 kontrolcüsünün üst tarafına yerleştirilmiş durumda. Dokunmatik panelin yan taraflarını süsleyen ledler, kontrolcüye güzel bir hava katmış.  

DualSense özellikler 

Bu minik tasarım detaylarının dışında, temel iskelet olarak önceki konsolun kontrolcüsüne göre biraz daha tombik bir yapıya sahip. Bu sayede ergonominin artırılması amaçlanmış. Tuş dizilimi, tuşlar arasında olan mesafe, dokunmatik panelin konumu önceki kontrolcüye göre benzerlikler taşıyor. Ama yeni DualSense ‘in tuşları, önceki kontrolcüye göre daha kısa ve şeffaf gibi görünüyor ve ana kontrol tuşlarının dışında kalan tuşların, boyutları küçültülmüş durumda. 

Teknik anlamda gelen yeniliklerinden biri, DualShock’da solda duran ‘paylaş’ tuşu yerine ‘oluştur’ isimli bir tuş eklenmiş durumda. Paylaş tuşunun bize sunduğu özelliklerden bir eksiği olmayan bu tuş sayesinde, çok daha hızlı fotoğraf paylaşımı yapılabilecek, çok daha hızlı görüntü kaydedebilecek. Bu tuş özelinde yapılan isim değişikliği ile birlikte, belli ki PS5 yayıncılığa ve kayıt almaya çok daha elverişli bir cihaz olacak. Ek olarak artık kontrolcünün üzerinde dahili bir mikrofon yer alıyor. 

DualSense, titreşim motoruna sahip olacak

Titreşim noktasında özel bir motora sahip olan DualSense, oyunculara daha gerçekçi bir hava hissettirmeyi amaçlıyor. Yeni tasarlanan titreşim motoru sayesinde, oyunda olan tüm durumlara uyum sağlanabilecek. Çamurlu bir yoldan geçerken çok daha farklı, ateş altındayken çok daha farklı bir titreşim ile oyunculara özel bir deneyim yaşatmak amaçlanıyor. Ayrıca L2 ve R2 olarak isimlendirilen tuşlara, oyuna özel sertlik ayarı gelecek. Yapılan oyunların desteklemesi durumunda, bu özellik ile birlikte bir yay çekerken L2 ya da R2 tuşları çok daha ağır bir hale gelecek. Ya da mermisi bitmiş bir silah için tamamen boşa çıkacak. Titreşim ve tuş sertliği özellikleri ile birlikte oyun oynamanın daha eğlenceli olacağı kesin.  

Yayınlanan blog yazısında son olarak, DualSense’in bataryasının büyütüldüğü ve dayanıklı bir yapıya sahip olduğu belirtildi. Yeni nesil oyun ve eğlence konsolu PlayStation 5’in, 2020 yılının sonunda çıkması bekleniyor.  

UZAKTAN ARKADAŞINLA FİLM İZLE: NETFLİX PARTY

Daha Fazlası:

Sony, PlayStation 5 ile ilgili merak edilenleri canlı yayın etkinliğinde açıklayacak

PlayStation Plus, Nisan ayı oyunları açıklandı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz