yelp-kullanicilari-irkci-isletmelerden-koruyan-bir-arac-tanitti

ABD merkezli mekan keşfetme ve değerlendirme sitesi Yelp, kullanıcılarının ırkçı davranışlarla suçlanan işletmelerin sayfalarını etiketlemelerini ve diğer kullanıcıları bilgilendirmelerini sağlayan özellikte yeni bir araç tanıttı.

Yerel mekan inceleme ve değerlendirme sitesi olarak hizmet sunan Yelp, kullanıcılarının ırkçı davranışlar sergilemiş olan mekanlara karşı farkındalık kazanmasını ve diğer kullanıcıları da bilgilendirmesini destekleyen bir özelliği tanıttı. Bu yeni özelliğe göre kullanıcılar, topluluğu “Irkçı davranışla suçlanan iş” etiketiyle uyarabilecekler. Şirket, bu politikayı “çeşitliliğe, kapsayıcılığa ve aidiyete verilen değerler ışığında ırkçılığa karşı sıfır tolerans” mottosuyla harekete geçirdiğini belirtiyor.

Şirket, bu yeniliğin gerekçesi olarak işletmeler tarafından sergilenen ırkçı davranışlara yönelik şikayetlerin artmasını gösteriyor. Söz konusu işletmeler hakkında yapılan yorumlarda sürekli artış ırkçılık iddiaları, şirketi böyle bir önlem almaya teşvik etmiş. Bu iddialara göre hem işletme sahiplerinin hem de çalışanların ırkçı davranışlar sergilediği görülüyor. Şirket, bu yeni adımı kullanıcılarının güvenliği ve uygulamanın hizmet kalitesi için attığını belirtiyor.

Yelp, Kaynak Olarak Güvenilir Medya Kuruluşlarından Destek Alacak

yelp-kullanicilari-irkci-isletmelerden-koruyan-bir-arac-tanitti

Şirketin Kullanıcı İşlemlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Noorie Malik, ırkçılık karşıtı girişimlerini şu ifadelerle açıkladı:

“Ülke, sistematik bir şekilde ırkçılık meseleleriyle ilgileniyor. Son birkaç ayda insanların paralarını harcadıkları mekanlar konusunda daha bilinçli tercihler yapmalarını önemsiyoruz. Buna vesile olmak için ırkçılık eylemleriyle gündeme gelmiş olan işletmeler hakkında tüketicilerin farkındalık sahibi olmasına yönelik bir ihtiyaç olduğunu fark ettik.” 

Malik, açıklamasında 26 Mayıs ile 30 Eylül tarihleri arasında ‘Black Lives Matter’ hareketine yönelik ırkçılık suçunda bulunan ya da bu davranışların hedefi olan işletme sayfalarına 450’den fazla uyarının konulduğunu açıkladı. Ayrıca yeni özelliğin kullanımı konusunda mekanlara yönelik yalan ya da iftiraların önüne geçmek için de çalışmalar yapılıyor. Şirket yetkilisi, uyarılara ek olarak güvenilir medya kuruluşlarından sağlanan bir kaynağın, teyit olarak uyarılara eşlik edeceğinin altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz