Görme Engelliler İçin Robot Köpek

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, görme engelliler için rehberlik yapabilen bir robot köpek geliştirdiklerini duyurdu. Güvenli bir biçimde rehber köpek işlevi görebilen dört ayaklı robotun, kullanıcılara göz kulak olabildiği ve prototip aşamasında olduğu belirtildi. 

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, görme engelliler için rehberlik yapabilen yeni bir robot köpek geliştirdiklerini duyurdu. Geliştirilen dört ayaklı robotun, görme engelli bireylere güvenli bir biçimde rehberlik yapmak üzere tasarlandığı ifade edildi. Projenin arkasındaki ekip, robot köpeğin kullanıcılara göz kulak olabildiğine ve prototip aşamasında olduğuna işaret etti. Robotun ayrıca, kullanıcıların herhangi bir engelle karşılaşmasının önüne geçmek için lazer teknolojisinden faydalandığının da altı çizildi. 

Aktarılan detaylara göre; üniversite araştırmacıları tarafından geliştirilen robot köpeğin, güncel olarak rehber köpekleri eğitmek için harcanan zaman ve paradan önemli bir tasarruf sağlaması bekleniyor. Ürün, otomatik olarak indirilebilen ve zaman içerisinde güncellenebilen bir rehber yazılımı kullanıyor. Uzmanlar, donanım maliyetleri düştükçe robot köpeklerin bu tip amaçlar için kullanımının da yaygınlaşacağına işaret ediyor. 

Geliştirilen robot rehber köpek, konum takibi için GPS gibi gelişmiş teknolojileri kullanacak

Robot Rehber Köpek

Bununla birlikte; geliştirilen robot rehber köpek, konum takibi için GPS gibi gelişmiş teknolojileri kullanacak. Bu durum, robot köpeğe gerçek rehber köpeklere kıyasla önemli bir avantaj sağlayacak. Bu sayede robot köpek, daha kararlı bir konum takibi yapabilecek ve kullanıcıları tam olarak gitmek istedikleri noktaya güvenli bir biçimde ulaştırabilecek. 

Diğer yandan uzmanlar, robot köpeğin gerçek köpeklere göre birçok avantaja sahip olmasına rağmen kullanıcılarla gerçek köpeklere benzer bir dostluk bağı kuramayacağını belirtiyor. Bu da gerçek rehber köpekleri, hala en özel kılan detaylardan biri olma niteliği taşıyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Robot Köpek Spot 74 Bin 500 Dolardan Satışa Sunuldu

Robot Köpek Spot, Bu Kez de Koronavirüs Hastalarına Yardım İçin Çalıştı

“Spot” isimli robot köpek, el yapımı bir çekçeği çekmek için kullanıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz