Haydi Uygulaması ile Nasıl İhbar Yapılır?

Sosyal hayatta tanık olduğumuz birtakım olayların karşısında durmak ve müdahale etmek gerekebiliyor. Bu olayların bazılarını, çevrenin ve doğanın kirletilmesiyle birlikte, hayvanlara karşı işlenen suçlar oluşturuyor. Dolayısıyla şahit olduğumuz böylesi suçları, anında ve tek bir dokunuşla şikayet edebilir, bu sayede üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirebiliriz. Peki nasıl mı? Tekno  Safari editörleri olarak, bahsettiğimiz bu suçları ihbar edebileceğiniz bir uygulamayı sizler için inceledik ve adım adım anlattık. İşte; ‘Haydi uygulaması nedir’? ‘Haydi nasıl kullanılır’? ‘Haydi uygulaması ile nasıl ihbar yapılır’? Detaylar haberimizde…

Açılımı, Hayvan Durum İzleme olan Haydi uygulamasında, ihbarı nasıl gerçekleştireceğinizden, uygulamayı deneyimleyen kullanıcıların geri dönüşlerine kadar detaylı bir inceleme haberi ortaya çıkardık. Fotoğraflarla destekleyerek nasıl giriş yapacağınızı ve nasıl kullanacağınızı detaylarıyla anlattığımı haberimizde, ne kadar ihbar yapıldı, bu ihbarlara karşılık nasıl ve ne kadar bir ceza uygulandığı bilgileri de yer alıyor. Haberimizi, doğa ve hayvanlara karşı uygulanan para cezasının yeterli olmadığı ve caydırıcı cezaların uygulanması gerektiği gerçeğini de göz ardı etmeden hazırladık. Peki; ‘Haydi uygulaması nedir’? ‘Haydi nasıl kullanılır’? ‘Haydi uygulaması ile nasıl ihbar yapılır’? 

Haydi Uygulaması Nedir?  

Haydi Nasıl Kullanılır?

Haydi; İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen hayvan durum izleme aplikasyonudur. Çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen ve şahit olduğunuz suçları, bu uygulama aracılığıyla ihbar edebiliyorsunuz. 28 Temmuz 2020 itibariyle hayatımıza giren Haydi uygulamasını Kasım 2020 itibariyle 56 bin kişi indirdi ve 5 bin 231 kişi ihbarda bulundu. Haydi uygulaması üzerinden gelen ihbarlar arasından 326 olaya müdahale edildi ve 789 kişiye adli işlem yapıldı. Aynı zamanda 266 kişiye 929 bin 588 TL para cezası uygulandı. Elbette hayvan hakları için yasalar genişletilmeli ve caydırıcı olmalı. Para cezasının hayvanlara yapılan şiddet ve kötü muameleye engel olmadığını biliyoruz. Kısacası mobil uygulamalar kesin ve kalıcı bir çözüm olmasa da bu konuyla ilgili çevremizde şahit olduğumuz şiddeti ve zararı, vatandaş olarak yetkili kişilere bildirebileceğimiz bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Peki; ‘Haydi nasıl kullanılır’? ‘Haydi uygulaması ile nasıl ihbar yapılır’? 

Haydi Nasıl Kullanılır? 

Haydi Uygulaması ile Nasıl İhbar Yapılır?

Haydi uygulamasında öncelikle konum bilgilerinizi erişime açmanız gerekiyor.  

Haydi Uygulaması ile Nasıl İhbar Yapılır?

Daha sonra kimlik numarası, doğum yılı, telefon numarası bilgilerinizi giriyorsunuz ve ‘doğrula’ yazan kutucuğa basıyorsunuz. 

Haydi Uygulaması ile Nasıl İhbar Yapılır?

Böylece telefonunuza SMS ile doğrulama kodu gönderiliyor. Bu kodu girdikten sonra ‘ileri’ yazısına dokunuyorsunuz. Eğer kod ilk seferde gönderilmezse, ilk kodu girme süresi bittikten sonra ‘tekrar SMS gönder’ seçeneğine dokunarak ikinci kodu isteyebilirsiniz. 

Haydi Uygulaması ile Nasıl İhbar Yapılır?

Çevre, doğa ve hayvana dair herhangi bir ihbarınızı fotoğrafta okla gösterdiğimiz butona dokunarak yapıyorsunuz.

Haydi Uygulaması ile Nasıl İhbar Yapılır? 

Bu butona dokunduktan sonra, ‘çevre/doğa ile ilgili ihbar yapmak istiyorum’ ve ‘hayvanlarla ilgili ihbar yapmak istiyorum’ şeklinde iki seçenek karşınıza çıkıyor. 

Haydi Uygulaması ile Nasıl İhbar Yapılır? 

Haydi Uygulaması ile Nasıl İhbar Yapılır?

‘Çevre/doğa ile ilgili ihbar yapmak istiyorum’ seçeneğini tercih ettiğinizde ‘ileri’ ifadesine dokunuyor ve fotoğraf, video ekleyip açıklamanızı girerek ihbarınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Haydi Uygulaması ile Nasıl İhbar Yapılır?

‘Hayvanlarla ilgili ihbar yapmak istiyorum’ seçeneğine geldiğinizde ise bir de ihbar türü belirlemeniz gerekiyor. Bunlar arasında; hayvanları sokağa atma, hayvanların bakımlarını ihmal etme, hayvanlara kötü davranma, hayvanlara gücünü aşan yük yükleme, hayvanlara zararlı yiyecek ve içecek verme, tehlike arz eden hayvanları üretme, ülkeye sokma, sahipli hayvanların çevreye ve kişilere zarar vermesi, çevrenin kirletilmesi suretiyle hayvanın zarar görmesi, hayvanlara çarpma, hayvanların dövüştürülmesi suretiyle kumar oynatma, hayvanları dövme, hayvanları öldürme veya yaralama, hayvanların cinsel içerikli film, dergi vb. Kullanılması, hayvanlara işkence yapma, hayvanlara cinsel ilişkide bulunma gibi seçenekler karşınıza çıkacaktır. Bunlardan birini seçiyor ve sağ altta gördüğünüz ‘tamam’ ifadesine dokunarak ilerliyorsunuz. Ardından ihbarınızı tamamlamak için açıklamanızı girebilir, fotoğraf ve video ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte ‘ihbarınız ile ilgili iletişime geçilsin mi’ kutucuğunu işaretlerseniz emniyet güçleri sizinle iletişime geçecektir. Tüm bu işlemlerin ardından ‘ihbarı tamamla’ yazan kutucuğa dokunuyorsunuz ve ihbarınızı gerçekleştiriyorsunuz.  

Haydi uygulamasıyla ilgili kullanıcı geri dönüşlerini incelediğimizde genellikle beğenilen ve ihbar edildiğinde emniyet güçleri tarafından geri dönüş alındığını belirten yorumlar gördük. Bununla birlikte, haberimizde bahsettiğimiz gibi para cezasının yeterli olmadığını ifade eden kullanıcı sayısı çoğunlukta. Fakat, özellikle hayvanlara karşı yapılan herhangi bir işkence ve şiddete şahit olunduğunda kullanıcıların, buna kayıtsız kalmadan ihbarda bulunabilecekleri bir alternatif olması nedeniyle de Haydi uygulamasını beğendiğini görüyoruz. Kısacası böyle uygulamalar olsun ve kullanalım fakat hayvan hakları için sert ve caydırıcı yasalar gelsin düşüncesi hakim. 

Haydi uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Yeni Türk Yapımı VR Oyunu Naau: The Lost Eye’ın Çıkış Tarihi ve Fiyatı Belli Oldu

Android 12 ile Gelecek Yeni Özellikler Ortaya Çıktı

Nvidia GeForce Now Türkiye ’ye Geliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz