HES Şikayet Özelliği

Sağlık Bakanlığı tarafından COVID-19 salgınıyla mücadele çalışmaları kapsamında geliştirilen HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasına, ‘İhbarda Bulun’ başlığı altında yeni bir şikayet özelliği geldi. Platforma eklenen özellik sayesinde kullanıcıların, koronavirüsle ilgili tedbir kurallarına uymayan kişi veya işletmeleri şikayet edebilecekleri ifade edildi.  

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının Mart ayında açıklanmasının ardından Sağlık Bakanlığı, COVID-19 salgınıyla mücadele çalışmaları kapsamında HES (Hayat Evet Sığar) uygulamasını kullanıma açmıştı. Uygulama bugüne kadar, çoğunlukla vatandaşların seyahat gibi izinlerinin organize edilmesine yardım eden “HES Kodu”nun alınabilmesi amacıyla kullanılıyordu. Şehirler arası seyahatlerde, iş yerlerinde, kurum ziyaretlerinde ve bireysel iletişim gerektiren tüm kamusal mekanlarda kullanılmaya başlayan HES Kodu, kontrollü sosyal hayatta güvenliği en üst düzeyde sağlamayı hedefliyordu.  

Salgın takibini kolaylaştıran uygulama, kullanıcıların ‘Ailem’ bölümüne dahil ettikleri insanlardan herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarılmalarına da neden oluyordu. Ayrıca kullanıcıların sokakta gezerken karşılaştığı kişilerden birinin COVID-19 testi, daha sonra pozitif çıkarsa “Bluetooth” aracılığıyla çalışan uygulama yine uyarıda bulunuyordu. Yaşanan son gelişmelere göre ise HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasına, ‘İhbarda Bulun’ başlığı altında yeni bir şikayet özelliği eklendi. Platforma eklenen özellik sayesinde kullanıcıların, koronavirüsle ilgili tedbir kurallarına uymayan kişi veya işletmeleri şikayet edebilecekleri ifade edildi. Bununla birlikte; kullanıcıların, ‘İhbarda Bulun’ özelliği kapsamındaki şikayetlerine fotoğraf da ekleyebildikleri belirtildi.  

HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasının ‘İhbarda Bulun’ özelliği nasıl kullanılır? 

HES İhbarda Bulun

HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasının ‘İhbarda Bulun’ özelliğini kullanmak isteyen kullanıcıların, ana ekranda yer alan ‘İhbarda Bulun’ sekmesine tıklaması gerekiyor. Bu sekmeye tıklayan kullanıcılardan; başlık/işletme adı, açıklama ve adres bilgileri isteniyor. Şikayetini tamamlayarak ihbarda bulunan kullanıcılar; ‘İhbar’ butonuna tıkladığında, “Bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacaktır” uyarısı ile karşılaşıyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar Uygulaması Yayınlandı

Hayat Eve Sığar App ‘i Nedir – Nasıl Kullanılır? (Detaylı Anlatım)

Hayat Eve Sığar Uygulamasında Maske Siparişi Verilecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz