Güney Koreli otomobil devi Hyundai, elektrikli otomobil sektöründe çığır açacak nitelikte bir dizi özelliği içerisinde barındıran “Prophecy” isimli konsept aracını görücüye çıkardı. Şirketin, otomobil tasarımında aracı yönlendirmek için direksiyon yerine joystick tercih etmiş olması dikkat çekti. Araç, yakın zamanda piyasaya sürülecek olmasa da bu tip bir tercihin, elektrikli otomobillerde joystick dönemini başlatabileceği tahmin ediliyor.

Hyundai, uzak bir gelecekte elektrikli otomobil serisine ekleyeceği Prophecy isimli konsept otomobilini kısa bir süre önce görücüye çıkardı. Sektörde çığır açacak nitelikte pek çok özelliği içerisinde barındıran otomobilde, markanın yön kontrolü için direksiyon yerine joystick tercih etmiş olması dikkat çekti. Aktarılan detaylara göre otomobil devi, araca 2 farklı joystick yerleştirecek. Bunlardan biri sürücü koltuğunun sağında bulunurken diğeri ise bu koltuğa açılan otomobil kapısının iç kısmında yer alacak. Böylece sürücülerin, sağ ve sol kollarını yerleştirdiği alanlarda iki joystick’e de erişimi olacak. Kullanıcılar, joystickler aracılığıyla otomobili kontrol edebilecek. Marka tarafından yapılan bu dokunuşun, elektrikli otomobillerde joystick dönemini başlatabileceği düşünülüyor.

elektrikli-otomobillerde-joystick

Güney Koreli otomobil devi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada direksiyondan kurtulmanın otonom sürüş teknolojilerinin daha fazla önünü açtığını ve araç içerisinde sürücülere daha fazla alan sağladığını ifade etti. Bununla birlikte aracın içerisinde bulunan ve yün bazlı bir materyalden üretilen paspasların, otomobil içerisindeki temiz hava akışını kontrol etmek için kullanılabildiği aktarıldı. Araçta pek çok dokunmatik ekran bulunduğu da “Prophecy” ile ilgili aktarılan diğer detaylar arasındaydı.  

Paylaşılan diğer bilgilere göre, yerleştirilen ekranlardan biri aracın ön gösterge panosunu kaplayacak büyüklükte. Bu gösterge panosu da diğer tarafta bulunan daha küçük bir ekranı ortaya çıkarmak için kullanıcılar tarafından döndürülebiliyor.  

“Prophecy”, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacaktı

hyundai-prophecy

Hyundai’ın, bu konsept otomobili bu seneki Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtması bekleniyordu. Fakat etkinlik, Çin‘in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan Coronavirüsün yarattığı tehditler sebebiyle iptal edilmişti. Konuya ilişkin yapılan açıklamada “Prophecy” adı verilen otomobilin, markanın gelecek vizyonunu yansıtıyor olduğu ifade edildi. Böylece konsept araç, yakın bir zamanda piyasaya sürülmeyecek olsa da Hyundai tarafından ileride görücüye çıkarılacak araçların nasıl görüneceğiyle ilgili otomobil tutkunlarına fikir vermiş oldu. 

Diğer yandan “Prophecy”nin en özgün özelliklerinden birinin pikselli ışık tasarımına sahip olması olarak gösterildi. Bu tip bir ışık tasarımı, markanın 2019’da tanıtılan elektrikli otomobil modellerinden bazılarında da kullanılmıştı. Prophecy”nin de bu tasarımla görücüye çıkması sebebiyle Hyundai’ın ileride tanıtmaya hazırlandığı pek çok otomobilinde bu tasarımı tercih edebileceği tahmin edildi.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Uber ve Hyundai uçan taksi projesini tanıttı

Hyundai, CES’te uçan araç tanıtacak 

Cenevre Otomobil Fuarı coronavirüs sebebiyle iptal edildi