Hyundai BAYON

Güney Koreli otomobil devi Hyundai, Türkiye’de üretilecek ‘BAYON’ isimli yeni B-SUV modelini resmen tanıttı. Kompakt gövdeye ve geniş bir iç mekana sahip olduğu belirtilen ‘BAYON’, gelişmiş bağlantı özellikleriyle birlikte geldi. Şirketin, ‘BAYON’ ile B-SUV sınıfında müşterilerine daha fazla seçenek sunmayı hedeflediği dile getirildi.  

Güney Koreli otomobil devi Hyundai, Türkiye’de üretilecek ‘BAYON’ isimli yeni B-SUV modelini resmi olarak tanıttı. Tamamen Avrupa pazarı için geliştirilen ‘BAYON’un, markanın SUV ürün gamını genişletmesinde önemli bir rol oynayacağı ifade edildi. Kompakt gövdeye, uzun bir güvenlik donanım listesine ve geniş bir iç mekana sahip olduğu belirtilen araç, gelişmiş bağlantı özellikleriyle birlikte geldi. Bu özellikleriyle mobilite çözümlerini kusursuz bir şekilde sunan otomobilin, segmentindeki beklentileri rahatlıkla karşıladığı dile getirildi.  

Hyundai Motor Avrupa Pazarlama ve Ürün Başkan Yardımcısı Andreas-Christoph Hofmann, yeni modelle ilgili açıklamasında “SUV gövde tipi dünya çapında popülaritesini artırmaya devam ederken, Hyundai de bölgede artan talebe hızla yanıt vermek için yepyeni bir model üretti. BAYON, kullanışlı bağlantı ve güvenlik özellikleri, şık bir tasarımı ve Hyundai imzalı 48 volt hafif hibrit teknolojisiyle kendi segmentinde öne çıkıyor” ifadelerine yer verdi.  

Hyundai’nin mevcut SUV modellerindeki şehir isimleri stratejisini devam ettiren ‘BAYON’un, adını Fransa’daki Bask Bölgesi’nin başkenti Bayonne’dan aldığının da altı çizildi. Ülkenin güneybatısında şirin bir tatil destinasyonu olan Bayonne’un, tamamen Avrupa için üretilen bir modele yine Avrupalı müşterilerin beklentilerini karşılayacak bir nitelikle ilham vereceği belirtildi.  

Hyundai BAYON, rakiplerine göre çok daha farklı tasarım özellikleriyle geliyor 

Hyundai BAYON Tasarım

Aktarılan detaylara göre; Hyundai BAYON, rakiplerine göre çok daha farklı tasarım özellikleriyle geliyor. Konfor ve kullanışlılık göz önünde bulundurularak tasarlanan otomobilde, göz alıcı oranlar ve güçlü grafik özellikleri bulunduğu belirtiliyor. Hyundai SUV ailesindeki en son tasarım ürünü olan BAYON; oran, mimari, stil ve teknoloji arasında müthiş bir uyum göstermeyi vadediyor. Hyundai’nin yeni tasarım kimliği olan ‘Sensuous Sportiness (Duygusal Sportiflik)’ çerçevesinde hazırlanan aracın, yenilikçi çözümleriyle şık görünümü birleştirdiği ifade ediliyor. 

‘BAYON’, ön tarafta aşağı ve yana doğru açılan geniş bir ızgara bulunduruyor. Izgaranın her iki tarafında da geniş hava açıklıkları yer alıyor. Üç parçadan oluşan aydınlatma grubu; gündüz sürüş farları, kısa ve uzun farlar olmak üzere araca şık bir ambiyans katmayı hedefliyor. Genişlik hissini vurgulayan gündüz sürüş farları, kaputun ucuna doğru konumlandırılıyor. Ön tamponun alt kısmındaki gri renkli bölüm ise otomobilin karakteristik ‘SUV’ kimliğini pekiştirmeyi amaçlıyor. ‘BAYON’un yanında da dinamik bir omuz çizgisi bulunuyor. Kama şeklindeki çizgi; ok şeklindeki arka stop lambaları, tavana doğru uzanan C sütunu ve arka kapıya doğru çizgi şeklinde geçiş yapan yatay hat ile yüksek uyum sergilemeyi vadediyor. Yandaki sert ve keskin çizgiler ayrıca, otomobile genişlik hissi de kazandırıyor. 

Otomobilin arkasında ise kullanıcıları, tamamen farklı bir tasarım özelliği karşılıyor. Daha önce hiçbir Hyundai modelinde kullanılmayan bu tasarım çizgisi, tıpkı önde olduğu gibi otomobilin genişlik ve SUV hissini -ortaya çıkarmayı hedefliyor. Arka stop lambaları ok şeklinde verilirken orta kısımda siyah bir bölüm de yer alıyor. Bu açısal çizgiler ve siyah parça sayesinde hacim vurgulanırken aynı zamanda bagaj ve tampon arasındaki ters ve eğik geçişler de aracın görsel deneyimini artırmayı vadediyor. LED stop lambaları ve gri renkli difüzörün de bu canlı bölümü destekleyen bir diğer unsur olduğu belirtiliyor. SUV gövde tipine uygun bir şekilde geliştirilen alüminyum alaşımlı jantlar, BAYON’da donanım seviyesine göre 15, 16 ve 17 inç çapında veriliyor.  

Hyundai ‘BAYON’, toplam dokuz dış renk seçeneği ile üretim bandına giriyor 

Hyundai BAYON Renk Seçeneği

Diğer yandan; Hyundai ‘BAYON’, toplam dokuz dış renk seçeneği ile üretim bandına giriyor. Aracın ayrıca, isteğe bağlı olarak iki tonlu tavan rengiyle de satın alınabileceği ifade ediliyor. Hyundai, ‘BAYON’un oldukça ferah ve geniş bir iç mekana sahip olduğuna işaret ediyor. Ön ve arka koltuktaki yolcu konforunu en üst düzeye taşımayı hedefleyen iç mekanda, bagaj alanının da ailelerin kullanımı için son derece yeterli olduğu dile getiriliyor. İç mekanda 10.25 inç boyutunda bir dijital göstergeye ve yine 10.25 inç boyutunda bir bilgi-eğlence ekranına sahip olan otomobilde, donanıma göre 8 inçlik bir ekran daha bulunuyor. Ayrıca otomobilin kokpitinde, kapı kollarında ve saklama ceplerinde; iç mekanı şıklaştıran LED ortam aydınlatması da yer alıyor. Otomobilin, üç farklı iç mekan rengi ile satışa sunulacağı belirtiliyor. Şirket; tamamen siyah, koyu-açık gri ve koyu gri-yeşil dikişli döşemelerle beraber, sürücünün iç mekana odaklanmasını sağlayacak sakin bir atmosfer sunulduğuna işaret ediyor.  

Bununla birlikte; ‘BAYON’da, gelişmiş bir donanım listesi bulunuyor. Kullanıcıların tüm beklentilerini karşılayacak şekilde hazırlandığı belirtilen otomobilin bağlantı teknolojisi, aracın sınıfının en iyi dijital kokpit ve birinci sınıf bilgi-eğlence özelliklerini sunmasını sağlamayı hedefliyor. Kablosuz şarj, kablosuz ‘Apple CarPlay’ ve ‘Android Auto’ desteğiyle öne çıkan ‘BAYON’, böylelikle B-SUV segmentinde maksimum konfor ve rahatlık sunmayı vadediyor. Önde ve arkada yer alan USB bağlantı noktaları ile tüm mobil cihazlar şarj edilebilirken aynı zamanda, üst düzey bir müzik keyfi için araçta ‘Bose’ ses sistemine de yer veriliyor. 

Hyundai ‘BAYON’da 411 litrelik bir bagaj alanı bulunuyor. ‘BAYON’ böylece, kompakt boyutlarına rağmen daha büyük bir bagaj hacmi ile geliyor. Kaydırılabilen akıllı bagaj pandizotu sayesinde ise yüksek boyutlu eşyaları taşırken fonksiyonellik de sağlanıyor. Otomobil uzunluğunun 4 bin 180 mm, genişliğinin bin 775 mm ve yüksekliğinin bin 490 mm olduğu ifade ediliyor. ‘BAYON’ ayrıca, 2 bin 580 mm’lik dingil mesafesi sayesinde konforlu bir diz mesafesi sunmayı hedefliyor. Bu rakam ön tarafta bin 72 mm, arkadaysa 882 mm olarak veriliyor. Araç, 17 inç jant lastik kombinasyonuyla beraber 183 mm’ye kadar yerden yükseklik de sunuyor. 

Hyundai ‘BAYON’, ‘SmartSense’ güvenlik özellikleriyle donatılıyor

Hyundai SmartSense

Paylaşılan diğer bilgilere göre; ‘BAYON’, donanım listesindeki gelişmiş güvenlik ekipmanları sayesinde güvenli ve sağlam bir otomobil olma niteliği taşıyor. Hyundai ‘SmartSense güvenlik özellikleriyle donatılan otomobilde, çoğu sistem standart olarak sunuluyor. Yarı otonom sürüş özelliğiyle rakiplerinden ayrıldığı ifade edilen ‘BAYON’, ‘Şerit Takip Asistanı (LFA)’ ile şeritten ayrılmamak için sürücüsüne yardımcı oluyor. ‘Ön Çarpışma Önleme Yardımcısı (FCA)’ ise öndeki araca veya nesneye yaklaşırken öncelikli olarak sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor. Eğer sürücü fren yapmaz ise çarpışmanın meydana gelmesini önlemek için araç, otomatik olarak fren yapmaya başlıyor. 

‘BAYON’ ayrıca, muhtemel bir odak sorunu halinde sürücünün dikkatini toplaması için uyarılarda bulunabiliyor. ‘Sürücü Dikkat Uyarısı (DAW)’, uykulu veya dikkatsiz sürüşü algılamak için sürüş tarzını sürekli olarak analiz ediyor. Bu sistem, önündeki araç ilerlemeye başladığında hareket etmesi için sürücüyü uyaran ‘Araç Kalkış Uyarısı (LVDA)’ ile birlikte çalışıyor. Tüm bu özelliklere ek olarak, ‘Arka Yolcu Uyarısı (ROA)’ ise sensörler aracılığıyla işlev gösteriyor. Arka koltukta çocuk veya evcil hayvan unutulmaması için sürücü, aracı terk etmeden önce bilgilendiriliyor. Bu sayede, olası tehlikelerin veya kazaların önüne geçilmiş oluyor. ‘BAYON’, geri manevra yaparken de benzer kazaları önlemek adına otomatik bir park sistemi ile birlikte geliyor. Böylece sürücü, çaprazdan gelen aracı fark edemediğinde sesli olarak uyarılıyor. 

Öte yandan; Hyundai ‘BAYON’, geliştirilmiş ‘Kappa’ motor ailesi ile üretiliyor. Yakıt verimliliği ve düşük ‘CO2’ emisyonları ile dikkat çeken ‘T-GDi’ turbo beslemeli motorlar, 48 voltluk hafif hibrit teknolojisi (48V) ile birleştiriliyor. Böylece, daha da gelişmiş yakıt tasarrufu ve verimlilik sağlanıyor. Ayrıca araç, sürüş koşullarına göre valf açma ve kapama süresini düzenleyen ‘Sürekli Değişken Valf Süresi (CVVD)’ teknolojisine de yer veriyor. 

Hyundai ‘BAYON’, markanın İzmit’teki tesislerinde üretilerek 40’tan fazla Avrupa ülkesine ihraç edilecek 

Hyundai BAYON Avrupa

Hyundai ‘BAYON’ ile sunulan 48V hafif hibrit teknolojisi, 100 ve 120 beygir güçleriyle seçilebiliyor. 1.0 litrelik ‘T-GDi’ motorla sunulan bu teknoloji, 6 ileri ‘Akıllı Manuel Şanzıman (6iMT)’ veya ‘7 ileri çift kavramalı şanzıman (7DCT)’ ile satın alınabiliyor. 1.0 litrelik ‘T-GDi’ motorun 100 beygirlik versiyonu ise 48V hafif hibrit teknolojisi olmadan da tercih edilebiliyor. Hem manuel hem de ‘DCT’ ile kombine edilen bu seçenek; ‘Eco’, ‘Normal’ ve ‘Sport’ olmak üzere üç farklı sürüş moduna sahip olma niteliği taşıyor. ‘BAYON’da 5 ileri (5MT) manuel şanzımanla gelen 84 PS’lik 1.2 litre ve 6 ileri manuel veya otomatik şanzımanla sunulan 1.4 litre 100 PS atmosferik motorlar da bulunuyor. 

‘BAYON’ ayrıca; genellikle Hyundai’nin yüksek performanslı N modelleri için geliştirilen ‘Rev Matching’, yani senkronize vites devir eşleştirme sistemi ile donatılmış ilk Hyundai SUV olma niteliği taşıyor. Bu sistem, motoru şafta senkronize ederek daha yumuşak veya daha sportif vites küçültmelerine olanak tanıyor. Böylelikle, vites küçültürken devir yüksek tutularak olası gecikmeler veya kayıplar önlenmiş oluyor. Hyundai ‘BAYON’, markanın İzmit’teki tesislerinde çok yakın bir zamanda üretilerek 40’tan fazla Avrupa ülkesine ihraç edilecek. Yeni otomobil, başta ‘B-SUV’ segmenti olmak üzere Hyundai’nin Avrupa’daki iddiasını artırmasına yardımcı olmayı hedefleyecek. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Hyundai, Müşteri Hizmetleri İçin Geliştirdiği ve ‘DAL-e’ Adını Verdiği İnsansı Robot Modelini Tanıttı 

Boston Dynamics, 921 Milyon Dolara Hyundai’a Satıldı 

Hyundai, elektrikli otomobillerde joystick dönemini başlatacak!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz