House of Instagram Etkinliği

Instagram’ın dönüşümünün anlatıldığı ve platformun yeni özelliklerinin tanıtıldığı ilk online ‘House of Instagram’ etkinliği, 29-30 Eylül tarihlerinde Türkiye’de gerçekleştirildi. Etkinlikte; kültür, yaratıcılık ve topluluk kavramlarının Instagram’da nasıl hayata geçtiği ve marka ve işletmelerin nasıl güçlü kaldığı konuları da ele alındı.  

Sosyal medya devi Instagram’ın dönüşümünün anlatıldığı ve platformun yeni özelliklerinin tanıtıldığı ilk online ‘House of Instagram’ etkinliği, 29-30 Eylül tarihlerinde Türkiye’de gerçekleştirildi. Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya MatraşInstagram İşletme Pazarlama Lideri Grace KaoInstagram Marka Geliştirme Lideri Gord Ray ve Facebook Türkiye Ticaret Direktörü İlke Çarkçı Toptaş da etkinliğe katılım sağlayan isimler arasındaydı. ‘House of Instagram’ın ilk online versiyonunda ayrıca; kültür, yaratıcılık ve topluluk kavramlarının Instagram’da nasıl hayata geçtiği ve marka ve işletmelerin nasıl güçlü kaldığı konuları da ele alındı. 

House of Instagram Türkiye’nin açılış konuşmasını yapan Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş konuyla ilgili, “Bugün Instagram’ın özellikle dört alanda liderlik ettiğini görüyoruz: Küçük işletmelerin kullanıcılarıyla bağ kurması, insanların kendilerini istediği biçimde ve yaratıcı bir şekilde ifade etmesi, yeni trendlerin şekillenmesi ve var olan değerlerimizin güçlenmesiyle kültür ve alışkanlıklar, insanları bir araya getirme ve toplulukları hayata geçirme gücü. Bu yüzden House of Instagram Türkiye’de çok değerli isimlerle kültür, yaratıcılık ve topluluk kavramlarının Instagram’da nasıl hayata geçtiği, marka ve işletmelerin nasıl güçlü kaldığı gibi konuları ele alıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Online ‘House of Instagram’ etkinliğinde, platforma son dönemde eklenen yeni özellikler değerlendirildi

Online House of Instagram

Online ‘House of Instagram’ etkinliğinde aktarılan detaylara göre; basit filtrelerle fotoğraf paylaşma platformu olarak hayatına başlayan Instagram, insanların kendilerini ifade etme yöntemleri ve kullanım alışkanlıkları doğrultusunda bugünkü haline evrildiİnsanların daha rahat bir şekilde anlık paylaşımlar yapmak istemesiyle Stories (Hikayeler)’ özelliği ortaya çıktı. ‘AR platformuyla, herkes kendi filtresini oluşturabilmeye başladı. Videonun yükselişiyle daha uzun içerikler için insanlar, IGTV’ye ve özellikle de COVID-19 sürecinde Instagram Canlı Yayın’a yöneldi. Platformda paylaşılan videoların yüzde 45’inin, kısa süreli videolardan oluştuğu ifade edildi. Bu nedenle; yakın zamanda kullanıma sunulan ‘Reels’ ile insanlar kısa, düzenlenebilir, eğlenceli videolar oluşturabilmeye ve keşfetmeye, hatta ürettikleri bu videolarla dünya çapında keşfedilme şansını yakalamaya başladı. 

Diğer yandan; kullanıcıların, önem verdikleri konularda topluluklarını harekete geçirmek için de Instagram’a yöneldiği belirtildi. Toplulukların bu yaklaşımları, COVID-19 sürecinde de kendini gösterdi. İtalya’da, karantinanın ilk haftasında Instagram’daki canlı yayınların izlenme sayısı iki katına çıktı. Stories (Hikayeler)’deki “Evde Kal” çıkartması ise ilk ayında, dünya genelinde 300 milyondan fazla insan tarafından paylaşıldı. Bu süreçte yerel işletmeleri desteklemek isteyen birçok insan, “Küçük İşletme Desteği” çıkartmasını kullanarak bu işletmeleri topluluklarına tanıttı.  

180 milyondan fazla işletme, her ay Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı kullanıyor

Instagram Facebook

Instagram kullanıcılarının yüzde 90’ının, en az bir işletmeyi takip ediyor olduğu ve 180 milyondan fazla işletmenin, her ay Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı kullandığı ifade edildi. Sosyal medya devi tarafından yapılan bir araştırmada; katılımcıların yüzde 50’si, Instagram’da reklamını gördüğü bir markaya daha fazla ilgi duyduğunu söylerken birçoğu da Instagram’daki markaların daha popüler, eğlenceli ve yaratıcı olduğunu düşündüğünü belirttiŞirket, bu doğrultuda işletmeler için alışveriş özelliklerini de geliştirdi. Her ay 130 milyon kişinin tıkladığı gönderilerdeki ürün etiketlerinin yanı sıra platform, Keşfet sekmesi içerisinde de alışveriş için ayrı bir sekme kullanıma sundu. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook, Instagram DM ile Messenger’ı Birleştirdi

Instagram Reels Nedir? Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

Instagram; Reels, DM ve Grup Hikayesi Yenilikleri Üzerinde Çalışıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz