NASA Mars

NASA, Dünya’daki bazı mikroorganizmaların Mars atmosferinde de yaşayabildiğini açıkladı. Dünyaca ünlü uzay ajansının Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’yle yaptığı ortak çalışmadan aktardığı detaylara göre; siyah küf mantarı sporları, Mars’ta geçici olarak hayatta kalabiliyor. Söz konusu mikroorganizmaların ayrıca, Dünya’ya döndükten sonra da yaşamaya devam edebildiği ifade ediliyor.  

NASA, Dünya’daki bazı mikroorganizmaların Mars atmosferinde de yaşayabildiğini açıkladı. Dünyaca ünlü uzay ajansının Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’yle ortak yürüttüğü ‘MARSBOx’ projesi kapsamında, 2019 yılında stratosfere mantar ve bakteri fırlatılmıştı. Stratosferin, atmosferin 12-50 kilometre yükseklikteki bir bölümü olduğu ve Mars atmosferi ile son derece benzer şartlara sahip olduğu biliniyordu. Bu nedenle NASA; mikroorganizmaların, Mars’ta hayatta kalıp kalamayacağını öğrenebilmek adına stratosferin oldukça uygun bir deney sahası olduğuna işaret ediyordu.  

Kısa bir süre önce ise yapılan deneye ilişkin yeni bir makale yayınlandı. Makale; siyah küf mantarı sporlarının, stratosferin olağanüstü koşullarında hayatta kalmayı başardığını ortaya koydu. Söz konusu mikroorganizmaların ayrıca; Mars’ta geçici olarak hayatta kalabildiği, fakat Dünya’ya döndüğü takdirde yaşamaya devam edebildiğinin de altı çizildi. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nden Katharina Siems, deneyin insanlı Mars görevleri için bir kilometre taşı niteliğinde olduğuna işaret etti. Mikroorganizmaların Mars’ta nasıl hayatta kaldıklarını bilmenin, astronotları tehdit eden risklere çözüm üretebilmeyi mümkün kılacağı dile getirildi. Siems ayrıca; deney sayesinde, Mars’ta Dünya’dan bağımsız bir biçimde gıda ve malzeme üretilebileceğini de sözlerine ekledi.  

NASA, Mars ve Ay’ı insan kirliliğinden koruma ile ilgili bir taahhüt vermişti 

NASA Mars İnsan Kirliliğinden Koruma

Diğer yandan; NASA, 2020 yılı içerisinde politikasını güncellemiş ve Mars ve Ay’ı, insan kirliliğinden koruma ile ilgili bir taahhüt vermişti. Bu kapsamda, Dünya’daki mikroorganizmaların girebilecekleri olası reaksiyonlar bilinmeden başka gezegenlere götürülmeyeceği dile getirilmişti. Bu tip bir uygulamanın, Dünya dışı yaşam arayışında yanıltıcı olabileceğine işaret edilmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Perseverance, Mars’tan İlk Renkli Fotoğrafı Gönderdi! 

Mars Keşif Aracı Perseverance, Dünya’dan 11 Milyon İsmi Kızıl Gezegene Taşıdı! 

NASA’nın Mars Keşif Aracı Perseverance, Kızıl Gezegene İniş Yaptı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz