Pazar, Mayıs 9, 2021
Ana SayfaHaberİngiltere 5G Altyapısında Huawei İş Ortaklığını Yasakladı

İngiltere 5G Altyapısında Huawei İş Ortaklığını Yasakladı

İngiltere, 5G altyapısı çalışmalarında yerel operatörlerin Huawei ile iş ortaklığını yasakladığını duyurdu. Huawei tarafından sağlanan mevcut ekipmanların 2027 yılına kadar altyapıdan çıkarılması kararlaştırılırken, Boris Johnson ilgili kararnameyi imzaladığını açıkladı.

Birleşik Krallık hükumeti Ulusal Güvenlik Konseyi’nde ülkenin ağ altyapı geleceği ile ilgili önemli kararlar aldı. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan Huawei casusluk iddiaları, İngiliz hükumetinin de altyapı kararlarını etkiledi.

31 Aralık 2020 tarihi itibariyle, İngiltere telekom operatörleri 5G çalışmaları da dahil olmak üzere altyapı geliştirmelerinde Huawei ile işbirliği yapamayacak, şirketin ürünlerini satın alamayacak. Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, NSC toplantısından sonra imzaladığı kararname ile birlikte operatörlerin ekipman işbirliğinde Huawei cihazlarını kullanamayacağını belirtti. İlgili karara ek olarak, halihazırda İngiliz operatörlerin sahip olduğu huawei ekipmanların 2027 yılına kadar kullanımdan çıkarılması kararı da alındı.

Huawei İngiltere 5G

Karar sonrasında; Birleşik Krallık Parlamentosu Üyesi Oliver Dowden, ülkenin 5G altyapısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. “En başından beri Çinli altyapı sağlayıcıları ZTE ve Huawei’nin riskli olduğunu görüyoruz. Ulusal Güvenlik Konseyi, bakanların Huawei’nin İngiltere 5G ağındaki varlığının güvenlik değerlendirmesini önemli ölçüde değiştiren raporlama yaptı. Huawei’nin tedarik zincirinde yarattığı belirsizlik göz önüne alındığında, İngiltere artık Huawei 5G ekipmanlarının güvenliğini garanti edebileceğinden emin değil. Ağlarımızı korumanın en iyi yolu ise İngiltere’nin gelecekteki 5G ağında huawei ekipmanlarını kullanmayı durdurması olacaktır.” dedi. Kararın mayıs ayı içerisinde Amerika Birleşik Devletleri Güvenlik Konseyi uzmanlarının Huawei ile ilgili olarak İngiliz yetkilileri bilgilendirmesi sonrasında gerçekleşmesi dikkat çekti.

Huawei, 5G

İngiltere 5G kararı ABD ticaret politikaları ile ilgili

İngiltere’de faaliyetlerine devam eden Huawei ise konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. “Alınan bu karar İngiltere’de cep telefonu kullanan herkes için kötü bir haber. Bu karar, İngiltere’yi dijitalleşmede yavaş bir yola sürüklemeye, faturaları yükseltmeye ve dijital ayrışmayı derinleştirmekle tehdit ediyor. Hükumetin seviye yükselttiği belirten bu karar; aksine seviyeyi düşürmüştür, yetkilileri alınan bu kararı yeniden gözden geçirmeye çağırıyoruz. ABD tarafından uygulanan yeni kısıtlamalarının İngiltere’ye sağladığımız ürünlerin tedarik esnekliğini veya güvenliğini etkilemeyeceğinden eminiz. Maalesef ki; İngiltere’deki geleceğimiz politikleşti, alınan kararın güvenlikle ilgili olmadığını ABD’nin ticaret politikasıyla alakalı olduğunu düşünüyoruz. Son 20 yılda Huawei İngiltere’de daha iyi bağlantı sunmaya odaklandı. Sorumlu bir işletme olarak müşterilerimizi her zaman yaptığımız gibi desteklemeye devam edeceğiz. Bugün paylaşılan duyurunun buradaki işimiz için ne anlama geldiğini detaylı olarak inceleyeceğiz ve daha iyi bağlantıya sahip bir İngiltere’ye nasıl katkıda bulunabileceğimizi açıklamak için İngiltere hükumeti ile birlikte çalışacağız” dedi.

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Xiaomi Mi Band 5, Türkiye’de Kullanıcı Beğenisine Sunuldu 

Apple, Samsung’a 950 Milyon Dolar Ceza Ödedi

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR