Zoom Günlük İnternet Trafiği

Türkiye’de Zoom kaynaklı günlük internet trafiği, pandemi nedeniyle uzaktan eğitim sürecinin tekrar başlamasıyla 800 GB seviyesine yaklaştı. Platformun, yurt dışı kaynaklı günlük internet trafiğinin yüzde 20’sini oluşturduğu ifade edildi.  

Dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını sebebiyle birçok ülkede, sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları yapılıyor. Bu nedenle pek çok kişi, profesyonel faaliyetlerini ve sosyal ilişkilerini görüntülü görüşme programları üzerinden yürütüyor. Bu durum, video konferans platformlarına yönelik talebin de artış göstermesine neden oluyor. Özellikle uzaktan eğitim sürecinin sorunsuz bir şekilde yürütülebilmesi için bu tip platformlar, sıklıkla tercih ediliyor. ‘Zoom’, pandemi süreci sonrası popülaritesi artan görüntülü konuşma programlarının başında geliyor.  

HaberTürk’ün haberine göre ise Türkiye’de Mayıs ayında 200 GB seviyesine yakın olan Zoom kaynaklı günlük internet trafiği, yeni eğitim-öğretim sürecinin başlamasıyla beraber 800 GB seviyesine ulaştı. Mayıs ayından bu yana; Türkiye’nin Zoom kullanımının, 4 katına çıktığı ifade edildi. Bununla birlikte; Zoom’un yarattığı internet trafiğinin, tüm yurt dışı kaynaklı internet trafiğinin yüzde 20’sini oluşturduğu belirtildi.  

Günlük internet bağlantısı talebi, hala 65-70 bin seviyesinde seyrediyor

Günlük İnternet Bağlantısı

Diğer yandan, kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflar için yüz yüze eğitimin belirlenen koşullar çerçevesinde başlatılacağını açıklamıştı. Günlük internet bağlantısı talebinin, hala 65-70 bin dolayında olduğu ve 50 binin üzerinde bağlantı yapıldığı da biliniyordu. Uzmanlar, yüz yüze eğitimin başlamasıyla beraber bu talep miktarının gerileyebileceğine ve 30-40 bin seviyesine inebileceğine işaret etti.  

Kaynak: haberturk.com

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Öğretmenler İçin Dersi Kolaylaştıracak Yeni Zoom Özellikleri

Zoom 2020 İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı: Şirket Gelirini Yüzde 355 Artırdı

Zoom Uçtan Uca Şifreleme Özelliğini Ücretsiz Kullanıcılar İçin de Sunacak

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz