iPhone Yavaşlama Sorunu Yaşayan Kullanıcılar 25 Dolar Alacak

iPhone yavaşlama sorunu birçok kullanıcı tarafından sıklıkla şikayet edilen bir konu. Birçok kullanıcının Apple’ı sorumlu tuttuğu sorunun kaynağı belli oldu ve Apple, bunu kasıtlı yaptığını kabul etti. Bu kapsamda Apple, eski iPhone kullanıcılarına 500 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Teknoloji şirketi Apple’ın özellikle eski modellerindeki yavaşlama sorunu sıklıkla dile getiriliyor. Kullanıcılar iPhone yavaşlama sorunu dolayısıyla cihazları efektif kullanamıyor. Eski iPhone yavaşlama sorunu için “beklenmedik şekilde kapanmanın önüne geçmek” amacıyla alınan bir önlem açıklamasını yapan Apple, kullanıcılara tazminat ödeyecek.

2017 yılında bu şekilde bir önlem alındığını açıklayan Apple, performans yavaşlatmasını kabul etmiş oldu. Bunun üzerine, eski iPhone kullanıcıları, yavaşlama sorununu gerekçe göstererek Apple’a dava açtı. California merkezli şirket avukatları ve tüketici avukatları arasında yapılan anlaşmada Apple, sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul etti.

Her ne kadar ülkemizde fiyat dolayısıyla satışları düşse de çıkaracağı yeni ürünleri merakla beklenen Apple, bunu bir “hata” olarak kabul etmese de bir “önlem” olarak kabul etti ve batarya değişim bedelinde indirime gitti. Fakat Apple’ın atmış olduğu bu adım birçok kullanıcıyı memnun etmedi. Zira birçok kullanıcı, yaşanan iPhone yavaşlama sorunu sebebiyle yeni cihaz satın aldığını ve zararın 29 dolardan çok daha fazla olduğunu paylaştı. Bu mağduriyet ile kullanıcılar, tüketici avukatlarına başvurarak Apple aleyhinde başvuruda bulundu.

Eski iPhone Kullanıcıları 25 Dolar Alacak

Eski iPhone Kullanıcıları 25 Dolar Alacak

Şirket, avukatlarla yapılan görüşmelerde bu konuda hatasını kabul etmese de tüketici avukatları ile uzlaşma yoluna gitti. Yapılan anlaşmaya göre Apple, 93 milyon doları avukatlara olmak üzere toplamda 500 milyon dolara kadar ödeme yapma sözü verdi. Kalan 407 milyon dolar, başvuru yapan eski iPhone kullanıcılarına iade edilecek.

Apple, yaptığı anlaşma gereği 16 milyon 280 bin kişiye 25’er dolar dağıtacak. Bu ücret ödemesi anlaşma gereği iPhone 6, 6S, 7 ve SE modelleri için geçerli olacak.  Daha önce bu modellerden birini kullanan müşteriler talepte bulunmaları halinde şirketten 25 dolar iade alabilecek.

Apple ile avukatlar arasında arasında varılan anlaşmada Apple sorunun bir önlem amaçlı olduğunu açıklasa da bunun yeni model satmak için bir politika olduğu da sıklıkla tartışılan konular arasında. Türkiye’deki kullanıcıların bu haktan faydalanıp, faydalanamayacağı ise henüz bilinmiyor.

Haftalık teknoloji haber bülteni için tıklayınız.